Właściwości czerwonego wina

Czerwone wino jest jednym z rodzajów wina, produkowanym z ciemnych winogron. Wino to występuje w różnych odcieniach kolorystycznych: może mieć między innymi barwę wiśniową, ciemnoczerwoną, purpurową czy rubinową. 

Wyróżnić można kilka rodzajów wina, które wyodrębnia się ze względu na wyczuwalną w smaku słodycz. W ten sposób mówi się o winie słodkim (wyraźnie wyczuwalna słodycz), półsłodkim, półwytrawnym i wytrawnym (wyraźnie wyczuwalna cierpkość i kwasowość). Warto podkreślić, że w zależności od rodzaju wina będziemy mieli do czynienia z różnymi wartościami energetycznymi trunku. Kieliszek wina czerwonego wytrawnego będzie miał ok. 80 kcal, a słodki odpowiednik już ok. 130 kcal. Trunki półsłodkie i półwytrawne mają ok. 100 kcal w kieliszku. 

Wino składa się z ok. 500 związków. Składniki tego trunku mogą mieć wpływ na organizm i oddziaływać na stan naszego zdrowia. W przeciwieństwie do innych alkoholi, spożywanie wina w niewielkich ilościach bywa uważane za wskazane. Jest tak z powodu stosunkowo dużej ilości zdrowotnych właściwości tego trunku. 

Czy zatem można uznać wino za zdrowy, albo wręcz leczniczy trunek? Jakie korzyści dla organizmu może nieść spożywanie wina? Oto lista niektórych właściwości czerwonego trunku: 

 • może chronić przed chorobą wieńcową,
 • podnosi poziom dobrego cholesterolu i obniża poziom złego cholesterolu,
 • dzięki dużej zawartości antyoksydantów czerwone wino bywa sprzymierzeńcem w walce przeciwko procesowi starzenia się,
 • może korzystnie wpływać na funkcjonowanie pamięci,
 • jest uważane za czynnik obniżający ryzyko wystąpienia Choroby Alzheimera,
 • może opóźniać wystąpienie Choroby Parkinsona,
 • czerwone wino wspomaga metabolizm i jest pomocne w szybszym trawieniu pokarmów – dzięki temu bywa zalecane nawet na diecie odchudzającej,
 • w niewielkich ilościach może pozytywnie wpływać na pracę żołądka, nerek i trzustki,
 • może działać pozytywnie na wzrok,
 • ma właściwości rozluźniające.

To główne, choć z pewnością niejedyne zdrowotne właściwości tego czerwonego trunku. Choć powszechnie uważa się, że alkohol w każdej postaci jest szkodliwy, to w przypadku czerwonego wina należy podchodzić do tego stwierdzenia z pewną dozą ostrożności.

Oczywiście, w przypadku niektórych chorób czy stosowania pewnych leków picie wina jest niewskazane. Wszelkie wątpliwości z tym związane należy przedyskutować z lekarzem. Jeśli jednak nie istnieją przeciwwskazania, możemy raczyć się tym trunkiem, byle z umiarem.

Jaka ilość wina może okazać się pomocna dla zdrowia? Odpowiadając na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • wiek,
 • wagę,
 • płeć,
 • współistniejące choroby,
 • zażywane leki,
 • rodzaj wina.

Specjaliści zalecają, aby nie spożywać więcej niż 1-2 lampki wina dziennie. W przypadku kobiet mówi się o mniejszej dziennej dawce alkoholu niż w przypadku mężczyzn. Oznacza to, że kobiety – jeśli chcą korzystać z pozytywnych właściwości wina – nie powinny spożywać więcej niż 1 lampkę wina dzienne. Oczywiście, alkohol w każdej postaci jest niewskazany w przypadku ciąży czy karmienia piersią.

Zalety picia wina

Wspomniane wyżej właściwości wina sugerują, iż trunek ten może stanowić dobrą alternatywę dla innych alkoholi, które nie wykazują tylu potencjalnych korzyści. Picie czerwonego wina w niewielkich ilościach może zatem okazać się dobrym remedium na choroby układu sercowo-naczyniowego, może opóźniać proces starzenia się czy wpływać pozytywnie na układ nerwowy oraz odchudzanie.

Niektórzy specjaliści zwracają uwagę, iż czerwone wino może wykazywać właściwości antynowotworowe. Choć spożywanie nadmiernej ilości alkoholu zasadniczo zwiększa ryzyko występowania różnych nowotworów, to niewielkie ilości czerwonego wina mogą okazać się na przykład pomocne w hamowaniu rozwoju raka jelita grubego. Korzystny wpływ wina na trawienie jest zresztą od lat przedmiotem badań.

A zatem – czy wino jest zdrowe? Wzmiankowane zalety wskazują, że czerwone wino może okazać się cennym sprzymierzeńcem w walce z niektórymi problemami zdrowotnymi. Może też zapobiegać występowaniu pewnych schorzeń.

Nadużywanie wina może mieć jednak katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Wino – jak każdy napój alkoholowy – może działać niszcząco na nasz organizm i sprzyjać rozwojowi choroby alkoholowej. W interakcji z niektórymi lekami wino może powodować poważne szkody dla zdrowia. Nadużywanie alkoholu to przede wszystkim obciążenie dla serca, mózgu, wątroby, żołądka, trzustki, i jelit. Aby cieszyć się zdrowotnymi właściwościami czerwonego wina, należy ograniczać jego spożywanie do niewielkich dawek.

Jak wino wpływa na pracę serca?

Powszechne jest twierdzenie, że alkohol szkodzi pracy serca. Nadużywanie wina rzeczywiście może mieć niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, sprzyjając np. rozwojowi nadciśnienia tętniczego. W przypadku czerwonego wina sprawa ma się jednak nieco inaczej – o ile oczywiście trunek ten jest spożywany w odpowiednich ilościach.

Flawonoidy zawarte w winie mogą chronić przed miażdżycą – procesem chorobowym, który nierzadko prowadzi do zawału serca, udaru mózgu czy zaburzeń rytmu serca. Niewielkie ilości czerwonego wina mogą też okazać się pomocne w regulacji ciśnienia krwi. Należy jednak zaznaczyć, że w tym aspekcie czerwone wino nie może zastąpić właściwej terapii, którą zawsze należy skonsultować z lekarzem. Czerwone wino nie zastąpi też zdrowej diety. 

Czerwone wino bywa zalecane ze względu na swoje właściwości związane z pracą serca. Może mieć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, zapobiega powstawaniu zakrzepów, wykazuje działanie chroniące przed chorobą wieńcową. Te czynniki sprawiają, że niewielkie ilości czerwonego wina mogą okazać się pomocne dla prawidłowej pracy serca.

Regularne spożywanie czerwonego wina a trawienie

Czerwone wino może wykazywać korzystne działanie na układ pokarmowy. Z tego powodu lampkę czerwonego wina podaje się bardzo często właśnie podczas posiłków. W wielu krajach, jak Francja czy Włochy, wino bywa regularnie serwowane do głównych dań. Jakie właściwości – istotne dla procesu trawienia – wykazuje ten czerwony trunek?

Wino działa pobudzająco na układ trawienny. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych, co bywa zbawienne zwłaszcza po spożyciu obfitych i ciężkostrawnych posiłków. Lampka czerwonego wina pobudza także apetyt. Picie tego trunku może mieć również korzystny wpływ dla flory bakteryjnej jelit. Warto dodać, że czerwone wino może także zmniejszać ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej, która tworzy się wskutek wytrącania się złogów w drogach żółciowych. 

Wino kontra cholesterol

Jaki jest wpływ wina na poziom cholesterolu? Czy także pod tym względem wykazuje działanie korzystne z punktu widzenia naszego zdrowia. 

Czerwone wino może mieć pozytywny wpływ na poziom dobrego cholesterolu we krwi. To czynnik istotny z punktu widzenia pracy serca. W czerwonym trunku znajduje się wiele polifenoli, które odpowiadają także za obniżenie złego cholesterolu. Warto dodać, że pod względem ilości tych związków czerwone wino nie ma sobie równych i w tym aspekcie jest znacznie bardziej wartościowe niż np. wino białe.

Spożywanie wina przyspiesza proces starzenia się?

Czerwone wino zawiera składniki, które mogą opóźniać proces starzenia się skóry. Trunek ten wykazuje właściwości przeciwzapalne, pozytywnie wpływa na produkcję białek, może też aktywować tzw. gen długowieczności.

Dzięki swoim właściwościom wino może także hamować rozwój niektórych chorób, które dotykają zwłaszcza ludzi w podeszłym wieku: chorobę Alzheimera i chorobę Parkinsona. Picie wina w niewielkich ilościach wzmacnia też kości, może również zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. 

ELLE MAN POLECA: Jak pić Metaxę w drinkach i nie tylko? Sprawa z greckim trunkiem jest bardzo prosta!

ZOBACZ: Proste, kolorowe i domowe drinki z wódką czystą i smakową [PRZEPISY]

CZYTAJ: Piwo, wino, wódka, whisky: ile mają kalorii? Które alkohole są najbardziej kaloryczne?