Ponadczasowe i odporne na nowe trendy! Czarne spodnie to jeden z najchętniej wybieranych elementów garderoby, który nigdy nie słabnie na popularności. Pasują zarówno do stylizacji na co dzień, luźnego T-shirtu czy bluzy, jak i na bardziej oficjalne okazje w zestawieniu z marynarką. Odwiecznym dylematem jest zawsze to jak utrzymać ich głęboki ciemny kolor i nie pozwolić im wyblaknąć. Zdradzamy 5 sposobów, z których same korzystamy, które sprawiają, że nasze czarne jeansy zawsze wyglądają jak nowe.

Opinia eksperta 

Levi's CEO Chip Berghpodzielił się swoją opinią odnośnie prania jeansów na platformie LinkedIn w artykule zatytułowanym " Manifest brudnych jeansów". Wyjaśnia w nim, że sam nie używa do ich prania pralki, ze względów ekologicznych. Szef denimowego potentata podzielił się szczegółami swojej dżinsowej filozofii tłumacząc: 

„Dowiedzieliśmy się, że przeciętna para dżinsów zużywa około 3500 litrów wody (produkcja + pranie) – i to po zaledwie dwóch latach użytkowania przyjmując, że pierzemy je raz w tygodniu” – pisze Bergh. „Prawie połowa całkowitego zużycia wody, czyli 1600 litrów, to konsumenci wrzucający dżinsy do pralki. To odpowiednik 6700 szklanek wody pitnej!”

Mężczyzna dodał, że sam raczej mrozi swoje dżinsy, a w przypadku plam czyści je miejscowo. W sieci krążą pogłoski, że Bergh wyznał iż nie prał swoich spodni w pralce od 10 lat. 

Jak dbać o czarne spodnie, żeby nie straciły koloru?

1. Odwróć spodnie 

Najprostszym zabiegiem, a także koniecznością dla zachowania koloru jest odwracanie ich na lewą storę podczas prania. Ten banalny zabieg nie tyko chroni kolor, ale również strukturę spodni. Odwrócenie spodni zapobiega ewentualnym przetarciom lub zaciągnięciu materiału. 

2. Kawa lub herbata jako utrwalacze czerni na spodniach

Jeżeli tak jak my jesteś fanką ekologicznych rozwiązań jednym z nich jest uzupełnianie zbiornika na detergent kawą lub herbatą. Związki chemiczne zawarte w tych produktach powodują, że ubrania nie płowieją. Jeżeli spodnie utraciły już swój pierwotny kolor, możesz włożyć je do miski zalać czarną kawą (mieloną z ziaren, nie rozpuszczalną) i zostawić na noc. Taka kawowa kąpiel przywróci kolor nawet tam gdzie spodnie mocno się przetarły. Jeżeli jeden taki zabieg nie spełni twoich oczekiwań możesz go powtórzyć wielokrotnie. 

3. Częste mycie skraca życie 

To niestety prawda w kwestii czarnych jeansów. Pomimo różnych wymienionych wyżej zabiegów, barwniki z tkanin zawsze nieco się ulatniają, żeby spowolnić ten proces warto zamienić pranie na mrożenie. Jeżeli na spodniach nie ma widocznych plam, do ich odświeżenia wystarczy "kąpiel" w zamrażarce. Kiedy uznamy, że spodnie wymagają odświeżenia wkładamy je do foliowej siatki i zamykamy na kilka godzin w zamrażarce. Minusowe temperatury działają wzmacniająco na włókna tkaniny, a także zabijają bakterie i drobnoustroje, jednocześnie eliminując zapachy. 

4. Zawsze przed praniem przeczytaj metkę ze wskazówkami 

Może się to wydawać banalną poradą jednak tylko około 35% osób zawsze czyta instrukcje dotyczące pielęgnacji tkanin na metkach przed praniem ubrań, a 42% robi to sporadycznie. Producent ubrań najlepiej podpowie jak sprawić by jego produkty nie uległy zniszczeniu, nie warto ignorować tych wskazówek. 

5. Pierz w niskiej temperaturze lub ustaw najkrótszy program 

Nie martw się jeżeli nie jesteś zwolennikiem czytania instrukcji i metek, jest powszechnie znana bezpieczna temperatura dla prania czarnych spodni. Tą temperatura jest 40 stopni. Możesz mieć wątpliwości czy ona wystarczy do usunięcia mocniejszych plam, jednak w połączeniu z dobrym środkiem czyszczącym powinna ona sobie doskonale poradzić.