Sposób odżywiania się Polaków niestety wciąż pozostawia wiele do życzenia. Mimo, iż nie przodujemy na liście krajów, martwiących się dużą otyłością swoich obywateli, nie odżywiamy się też nadzwyczaj zdrowo. Oznacza to, że jemy tłusto i spożywamy dużo cukrów prostych, zawartych na przykład w niezdrowych przekąskach czy napojach. Zwykle wiąże się to z nadprogramowymi kilogramami, złym metabolizmem oraz problemami z cholesterolem. To jednak nie wszystko! Według wielu badań, cukry aż w 40% odpowiadają za szybsze starzenie się skóry oraz przebarwienia. Proces ten nazywa się glikacją.

Dermatolog, dr Bartosz Pawlikowski z Elite Centrum Laseroterapii tłumaczy, że jest to spontaniczny proces, który zachodzi między cukrami prostymi (glukozą) krążącymi we krwi, a wolnymi białkami. W przypadku skóry, dochodzi do zmniejszenia jej elastyczności i stopniowego powstawania zmarszczek w związku z wpływem na kolagen i włókna elastyczne.

Cukry przyśpieszają starzenie się skóry fot. fotolia

Dzieje się tak, dlatego, że po zjedzeniu czegoś słodkiego, stężenie glukozy we krwi wzrasta w bardzo szybkim tempie. Powoduje to reakcję ze strony trzustki, która natychmiast produkuje insulinę. Ta jednak, często nie nadąża z przetwarzaniem wszystkich cząsteczek glukozy. W związku z czym przyłączają się one do wspomnianych już białek, niszcząc je. Glikacja prowadzi również do powstania cząsteczek tzw. AGE, które mają destrukcyjny wpływa na kolagen i elastynę.

Dermatolog tłumaczy, że aby zapobiec glikacji białek, należy przestrzegać diety ubogiej w cukry proste oraz stosować suplementy o odpowiednim składzie. Najważniejszym z nich jest tiamina czyli wit. B1. Komórki poddane jednocześnie działaniu wysokiego stężenia glukozy i tiaminy w warunkach laboratoryjnych, wykazywały większe możliwości reprodukcyjne. Najbardziej aktywną jej formą jest benfotiamina. Kolejna substancja to karnozyna, która jest silnym antyutleniaczem.

Jeśli zaś chodzi o domową pielęgnację, najlepiej skupić się na substancjach z grupy antyoksydantów zawartych w tabletkach i kremach. Likopen i wit. A,C,E mają zdolność hamowania gilkacji i spowalniania procesów starzenia się - tłumaczy lekarz.

Najmodniejsze makijaże wiosna/lato 2013>>