Liliana Religa z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w rozmowie z serwisem polityka.pl, alarmuje, że szpitale, które wykonywały zabieg legalnej aborcji zaczęły odmawiać pacjentkom tego prawa. Do niedawna większość kobiet, które chciały skorzystać z legalnej aborcji trafiały do Szpitala Bielańskiego i Szpitala Klinicznego w Warszawie. Przez wiele lat ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Bielańskim był prof. Romuald Dębski. Wybitny ginekolog zmarł nagle w 2018 roku. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny donosi, że nowy ordynator kobiet ze wskazaniem do do przerwania ciąży nie przyjmuje.

Nowy ordynator nie przyjmuje kobiet ze wskazaniem do przerwania ciąży – mówi Liliana Religa w rozmowie z polityka.pl

Organizacja postanowiła wysłać list do NFZ ws. niedostępności świadczeń gwarantowanych i jednocześnie tłumaczy, że "kwestia dostępu do świadczenia gwarantowanego w postaci zabiegu przerwania ciąży ściśle dotyczy praw pacjentek i ochrony ich zdrowia, a brak tego dostępu prowadzi do poważnych i negatywnych skutków psychicznych u pacjentek". Ekspertki z organizacji mówią, że nawet jeśli pacjentka spełni wszystkie procedury, to lekarz może odmówić wykonania zabiegu powołując się na "klauzulę sumienia". Sytuacja z dostępem do legalnej aborcji w szpitalach zaczęła pogarszać się w 2017 roku. Jest ciężko nawet w stolicy. Kobiety z mniejszych miejscowości liczą na to, że pomoc otrzymają w Warszawie, ale dwa szpitale, które wykonywały najwięcej takich zabiegów, ograniczyły je. Najgorzej jest jednak na wschodzie Polski, w województwie podkarpackim i lubelskim aborcji nie wykonuje żaden szpital.

Oznacza to, że kompromis aborcyjny wynikający z zapisów z 1993 roku nie jest realizowany. Przypomnijmy, że prawo pozwala Polkom dokonania legalnej aborcji w trzech wyjątkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, a więc gwałtu lub kazirodztwa. 

Potrzebujesz pomocy? Kliknij TU