Bistro Eden, ul. Jakubowska 16

Tęsknicie za przytulnym lokalem na Saskiej Kępie? Eden wraca z propozycją wegańskiego menu na Wielkanoc. Większość świątecznych przysmaków to wegańskie pozycje inspirowane kartą modnego bistro. Są też niespodzianki. Obok klasycznych zup mamy pierogi z nadzieniem kimchi i pate grzybowe z wiśniowym bbq. Oczywiście nie mogło zabraknąć też wegańskiego pasztetu z morelami i hummusu z ciecierzycy z pieczoną papryką. Ekipa Edenu zamówienia realizuje powyżej 100 zł do 7 kwietnia do godziny 19:00.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

Ale Wino, ul. Mokotowska 48

Ta restauracja słynie z sezonowych produktów najwyższej jakości i pysznych trunków. W tym roku Ale Wino po raz pierwszy w historii przygotowało menu wielkanocne. Propozycje szefa kuchni robią wrażenie, to np. rillettes z kaczki, terina z kurczaka czy pate z wątróbek z porto. Opcja na ciepło też brzmi pysznie: żur staropolski, pieczona biała kiełbasa ze świni złotnickiej i nogi kaczki confit. Zamówienia można składać do 8 kwietnia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Vege MIASTO, ul Solidarności 60a

To jeden z ulubionych lokali warszawskich wegan. Wśród dań dostępnych w ofercie świątecznej Vege MIASTO znajdują się m.in. wegańskie "jajo nie jajo" w majonezie, boczniaki a 'a' śledź, pieczeń z sejtana czy pasztety z soczewicy. Zamówienia wielkanocne restauracja przyjmuje do 8 kwietnia.

Belvedere, Łazienki Królewskie, Agrykola 1

Szukacie imponującego menu wielkanocnego? Sprawdźcie ofertę restauracji Belvedere, gdzie szefem kuchni jest Sebastian Olma. Wśród dań na zimno znajdziecie, m.in. pasty jajeczne, jajka faszerowane, pasztety i pieczenie. Dania ciepłe to kaczka pieczona, wołowina, biała kiełbasa i żur. W karcie jest też kilka świątecznych ciast: baba wielkanocna, sernik, sękacz czy ciasto drożdżowe z powidłami śliwkowymi. Zamówienia można składać do 8 kwietnia.

 

The Cool Cat, ul. Solec 38, ul. Marszałkowska 8

Kolejne wegańskie menu na Wielkanoc na naszej liście. Tym razem zamówicie je z The Cool Cat - knajpy, która zasłynęła z pysznych bułeczek bao i azjatyckich śniadań. Zamówienia można składać do 9 kwietnia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Butchery and Wine, ul. Żurawia 22

Ta restauracja od lat istnieje na kulinarnej mapie Warszawy. To raj dla mięsożerców. Menu wielkanocne Butchery and Wine również jest utrzymane w klimacie mięsnym. W karcie są domowe wyroby, takie jak: salceson, foie gras i ozór wołowy. W ofercie są też steki i dodatki do mięs, np. chrzan tarty, kapusta zasmażana czy ćwikła. Zamówienia można składać do 8 kwietnia.