Miała być grana teraz, w marcu, ale wszystko nagle się zmieniło. Teatr Wielki postanowił udostępnić online "Carmen" - będzie ją można zobaczyć za darmo w trzy konkretne wieczory: w sobotę 28 marca, we wtorek 31 marca oraz w czwartek 2 kwietnia w otwartym dostępie pod adresem: vod.teatrwielki.pl. Zawsze o 19. To już gotowe realizacje, zarejestrowane, więc nie musimy się obawiać, że artyści ryzykują dla nas zdrowie występując live. 

Ta inscenizacja jednej z najczęściej wystawianych oper miała swoją premierę 7 czerwca 2018 roku. Krytycy byli podzieleni, żeby nie powiedzieć - sceptyczni. Warszawskie towarzystwo chadzające na premiery - nawet lekko rozczarowane. A potem, w kolejnych miesiącach, okazało się, że publiczność kocha ten spektakl. "Carmen" znowu cieszy się wielkim powodzeniem.

A nie jest to wcale inscenizacja łatwa. Reżyser, Andrzej Chyra wraz z dramaturżką Małgorzatą Sikorską-Miszczuk wprowadzili kilka zmian: w ich wersji jedną z ważniejszych postaci jest chłopiec, który symbolizuje niewinność, ale i pokusę - wielość interpretacji utrudnia odbiór frywolnej opery z ariami, które zna każdy. Chyra stara się nas wytrącić z oczywistości "Carmen", którą znają wszyscy, przeszkodzić w beztroskim nuceniu pod nosem arii Habanera. 

Wiele dyskusji wzbudziły też kostiumy - mieszanka stylów z różnych epok, nie do końca konsekwentna, ani potrzebna. A przecież Carmen to zawsze czerwone falbany, czarne loki i wpięta w nie róża. No i największe wyzwanie estetyczne - na środku sceny stoi ogromna konstrukcja metalowa. Brzydka, trudna, niezrozumiała. Może to ruiny po czymś, a może dopiero powstająca budowla? Budzi niepokój. Z którego jednak niezawodnie wyrywają dźwięki znanych arii, wykonanych przez znakomitą Orkiestrę TWON, chór i solistów. To zresztą wystawna inscenizacja - zgodnie z tradycją, na scenie tłumy. A ponieważ na widowni i w kolejce po bilety także - warto skorzystać z okazji i obejrzeć "Carmen" na VOD. 

Wystąpili: Rinat Shaham – Carmen, Ewa Tracz – Micaela, Joanna Kędzior – Frasquita, Anna Bernacka – Mercedes, Leonardo Capalbo – Don Jose, Mariusz Godlewski – Escamillo, Krzysztof Bączyk – Zuniga, Kamil Zdebel – Morales, Andres, Damian Wilma – Le Dancaire, Tomasz Madej – Remendado, Maciej Mikołajczyk – Lilas Pastia.