Tego typu raporty dotyczące rynku fast-food zlecane są na całym świecie (The Economist np. bada zmiany cen burgera w kontekście wartości waluty). W Polsce podobną inicjatywę wprowadził pizzaportal.pl, zlecając badanie najczęściej zamawianej przez Polaków pizzy, którą jest właśnie Capricciosa

Pizza drożeje

Capricciosa Index otwiera informacja o tym, że 52% wszystkich zamówień jedzenia na dojazd to zamówienia pizzy. Cóż, jesteśmy w stanie to zrozumieć. Naprawdę :) Okazuje się jednak, że już w ubiegłym roku za pizzę płaciliśmy o połowę więcej niż 3 lata temu. 

via GIPHY

Kiedy i dlaczego ceny pizzy poszybowały w górę? W 2015 roku Capricciosa kosztowała średnio około 18 złotych, w 2016 była o prawie 8 złotych droższa, a w 2017 roku za ulubiony placek z serem, szynką, pieczarkami i sosem pomidorowym trzeba zapłacić 27 złotych. I nie wygląda na to, żeby ceny składników były tu głównym powodem, choć oczywiście półprodukty także drożeją. 

Na podwyżkę cen pizzy złożyło się wszystko - także koszty transportu, obsługi, wynagrodzenia dla dostarczycieli. Generalnie logistyka ale też problemy kadrowe - o pracowników gastronomii jest coraz trudniej. Eksperci wskazują też na zmiany w naszym stylu życia - jedzenie coraz częściej zamawiamy do domu, a lokale trzeba utrzymać, dokładając środki na transport gotowego produktu.

CZYTAJ TEŻ: Pizza w kształcie serca >>

Podsumowując spostrzeżenia i liczby zawarte w "Capricciosa Index" nie da się też nie zauważyć, że nasze wymagania rosną. Coraz popularniejsza jest prawdziwa, włoska pizza serwowana w luksusowych lokalach, bogata w wyszukane składniki, takie jak trufle, owoce morza a nawet foie gras. Wprawdzie nie dotyczy to klasycznych smaków pizzy, ale przekłada się na koszty całej kategorii. 

Serwis Money.pl pokusił się jednak o rozliczenie faktycznych kosztów per pizza:

Koszt surowców wykorzystanych do produkcji podstawowej pizzy neapolitańskiej nie powala. Jak ocenił Łukasz Hrabia z krakowskiej restauracji En Plato pizza & pasta, za mąkę na jedną porcję ciasta zapłacimy ok. 90 groszy. Drożdże i dodatki podbiją tę sumę do 1 zł.

"Za kolejny składnik też nie zapłacimy zbyt wiele. Ceny przyzwoitych włoskich pomidorów np. z Apulii wynoszą ok. 11 zł za puszkę, pomidorów San Marzano ok. 26 zł za puszkę. Nawet w tym droższym przypadku koszt na jedną pizzę wyniesie około 43 groszy. Mozzarella (55 zł/kg) na jednym placku to ok. 3,85 zł. Za parmezan, oliwę, świeżą bazylię dorzucić należy kolejne ok. 1,5 zł. W sumie więc włoski klasyk - po stronie surowcowej - to zaledwie ok. 7,38 zł" - podlicza redakcja Money.pl.