72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja. Przewodniczącym jury w tym roku będzie meksykański reżyser Alejandro Gonzalez Inarriitu. Oprócz niego i Pawła Pawlikowskiego, w jury znalazły się także aktorki Elle Fanning i Maimounda N’Diaye, reżyserki Kelly Reichardt i Alice Rohrwacher, twórca komiksów Enki Bilal oraz reżyserzy Robin Campillo i Yorgos Lantimos.

Trzeba przyznać, że skład jury robi niesamowite wrażenie. Inarritu to przecież kilkukrotny zdobywca Oscara za filmy „Birdman” i „Zjawa”; Reichardt jest ceniona za swoje ambitne, skromnie zrealizowane dramaty („Old Joy”, „Wendy i Lucy”, „Kobiecy świat”); Rohrwacher nakręciła bardzo dobrego „Szczęśliwego Lazzaro” w tamtym roku; Lantimos może pochwalić się jedną z najciekawszych karier filmowych tej dekady (na koncie ma „Faworytę”, „Lobstera” i „Kieł”), zaś Pawlikowski to poza Polańskim najbardziej znany polski reżyser na świecie.

Pawlikowski zresztą zna smak sukcesu na festiwalu w Cannes. W końcu w zeszłym roku dostał Złotą Palmę dla najlepszego reżysera za film „Zimna wojna”. Pozycja Polaka w kinie światowym z filmu na film wciąż rośnie, co nas może bardzo cieszyć. Zaproszenie do jury prestiżowego festiwalu jest tylko kolejnym tego potwierdzeniem.

72. MFF w Cannes – program

Przypomnijmy, że podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes o Złotą Palmę powalczą filmy:

The Dead Don’t Die (Jim Jarmusch)
Parasite (Bong Joon-ho)
Glory and Gloria (Pedro Almodóvar)
The Traitor (Marco Bellocchio)
The Wild Goose Lake (Diao Yinan)
Matthias & Maxime (Xavier Dolan)
Roubaix, a Light (Arnaud Desplechin)
Atlantique (Mati Diop)
Les Misérables (Ladj Ly)
A Hidden Life (Terrence Malick)
Little Joe (Jessica Hausner)
Sorry We Missed You (Ken Loach)
Ahmed (Jean-Pierre and Luc Dardenne)
Nighthawk (Kleber Mendonça Filho)
The Whistlers (Corneliu Porumboiu)
Frankie (Ira Sachs)
Portrait of a Lady on Fire (Céline Sciamma)
It Must Be Heaven (Elia Suleiman)
Sibyl (Justine Triet)

Film Jarmuscha, czyli komedia o zombie „The Dead Don’t Die”, gdzie pojawia się plejada gwiazda – Adam Driver, Tilda Swinton, Bill Murray oraz Iggy Pop – otworzy 72. edycję Cannes. Warto wspomnieć też, że Alain Delon dostanie Honorową Złotą Palmę za całokształt swojej niezwykłej kariery. 

Zachęcamy na koniec do sprawdzenia się w naszym quizie z wiedzy o festiwalu w Cannes