GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

  • Jessy Lanza – All The Time, Hyperdub

Oto muzyka lekka, łatwa, przyjemna i doskonale zrobiona. Jessy Lanza już na poprzednich dwóch albumach udowodniła, że wyrasta na księżniczkę elektroniki przepełnionej syntezatorami. Jej trzeci krążek zatytułowany „All The Time” to kontynuacja drogi wypełnionej bujającymi dźwiękami w świetle neonów, w której dziewczęcy głos Lanzy wprost się rozpływa.

Album powstał w wyjątkowo specjalnych okoliczności podczas przeprowadzki, gdzieś w nowe miejsce zamieszkania artystki. Czuć w tym wszystkich nostalgię, rozmarzenie, słodycz, a czasem niepewność. To wszystko w przeróżnych stylach łączących odcienie R&B z lat 90. z charakterystycznym hi-hatem i basem, japoński synth-pop oraz elementy house'a. Jessy niezwykle sprawnie porusza się między uczuciami i temperaturą poszczególnych utworów zamykając nas w unoszącej się bańce, która chowa nas przed światem.

GÓRECKI NA WEEKEND: WYSTAWA

  • Koleżanki i Koledzy. Fotografie Zeldy Klimkowskiej, Muzeum Warszawskiej Pragi

To pierwsza wystawa czasowa po ponownym otwarciu Muzeum Warszawskiej Pragi, na którą składają się fotografie prażan i prażanek – dalszych i bliższych sąsiadów Zeldy Klimkowskiej. Zdjęcia fotografki to próba uchwycenia na kliszy przemian zachodzących w dzielnicy na przełomie lat dziewięćdziesiątych i pierwszej dekady lat dwutysięcznych. W tym czasie w okolice Pragi Północ przeprowadziło się wielu artystów, zaczęły powstawać niezależne galerie, kluby i teatry. Do portretów indywidualnych Klimkowska zapraszała głównie  osoby, które spotykała na co dzień: sprzedawczynię z narożnego sklepu, bywalca pobliskiej kawiarni, „opiekuna” podwórka Inżynierska 3. Swoich modeli prosiła o wskazanie miejsca sesji fotograficznej, najlepiej w prywatnej przestrzeni, gdzie portretowany czułby się swobodnie. Prezentowane fotografie są nie tylko moją kreacją, są wynegocjowane z bohaterami. Patrzę na nich ciepło, nie oceniam ich, a nawet podziwiam ich specyficzne piękno – mówi autorka zdjęć. Wystawa potrwa od 17 lipca 2020 do 6 września 2020. 

Adres: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, Warszawa

GÓRECKI NA WEEKEND: MIEJSCE

  • Dom Moneta

Claude Monet to jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu, wybitny malarz tworzący na przełomie XIX i XX wieku, który oprócz takich swoich obrazów jak Japoński mostek w Giverny, Impresja słońca, Kobiety w ogrodzie stworzył słynną serię lilii wodnych. Cykl liczący ok. 250 obrazów Nenufarów malował przez ostatnie 30 lat w domu, w którym mieszkał od 1883 roku. Domu, który teraz jest na wyciągnięcie ręki dla każdego, kto o tym zamarzy.

Ale nie ma tutaj mowy o jakiś skostniałym muzeum, mowa o spaniu w tych przesiąkniętych mistrzem murach. Obecni właściciele willi w Giverny wystawili go kilka lat temu na portalu Airbnb, będącym skupiskiem noclegów na całym świecie. Nazwany The Blue House dom malarza obejmuje trzy sypialnie, dwa salony i trzy łazienki. W dwupiętrowym domu znajduje się również ogród, w którym Monet pielęgnował i uprawiał warzywa. To jest idealne miejsce na spędzenie "inaczej” upragnionego urlopu, spędzenie go wśród wielkiej sztuki!

Adres: 84 Rue Claude Monet, Giverny, Francja

GÓRECKI NA WEEKEND: FILM

  • Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kazimierz Dolny

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jeszcze kilka tygodni temu była pod znakiem zapytania. Wszystko oczywiście przez pandemię i konsekwencje spowodowane kwarantanną jakie ponosi świat kina. Większość wydarzeń filmowych zostało odwołane, łącznie z kolejną edycją Festiwalu w Cannes. Ale Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Dwóch Brzegów w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą postanowiła się nie poddawać i zaryzykować przenosząc „kino pod namiotem” na platformy hybrydowe. Co będziemy mogli zobaczyć?

Przed wszystkim najnowsze produkcje z ostatnich miesięcy, które pokazywane były na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie w tym „Zło nie istnieje” Mohamaada Rasoulofa nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na Berlinale. Do tego sekcja Muzyka Moja Miłość przepełniona najróżniejszymi obszarami muzyki oraz podróż do Włoch za sprawą filmów Elio Petri i mini retrospektywy Federico Felliniego. Zachęcam was do oglądania kina, teraz jeszcze na platformach w Internecie, a za rok tych, którzy nie mieli okazji - zapraszam do Kazimierza Dolnego. Takiego miejsca i festiwalu jak Dwa Brzegi, gdzie wymienia się myśli i zdania z przypadkowo poznanymi ludźmi nie ma gdzie indziej w Polsce. Mówię to z pełną odpowiedzialnością!

www.dwabrzegi.pl

GÓRECKI NA WEEKEND: WYDARZENIE

  • Warszawo ma. Koncert w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Tego dnia jest jedyne najważniejsze wydarzenie. Jak co roku Warszawa 1 sierpnia zatrzymuje się na moment, by oddać hołd rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji  odbędzie się specjalny koncert przed Kordegardą, Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17. Powstańcze pieśni wykona Natalia Sikora, a na akordeonie akompaniował jej będzie Paweł Janas. Usłyszymy najbardziej znane pieśni związane z Powstaniem Warszawskim – m.in. „Marsz Żoliborza”, „Marsz Mokotowa”, „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci” i „Warszawo ma”. Koncert będzie można oglądać na żywo w stolicy lub w bezpłatnym streamingu. Osoby, które będą oglądać wydarzenie w Internecie będą miały udostępnione teksty i zapisy nutowe. A wszystko to na stronie internetowej zaspiewajmy.pl.

ZOBACZ: Czy wszyscy już widzieli „Szczęki”? Tego o tym filmie nie wiedzieliście! [KLASYKI KINA]

CZYTAJ TEŻ: Netflix na sierpień 2020: 10 najlepszych premier i lista dzień po dniu. Co obejrzeć?

WIĘCEJ O KULTURZE: „Utalentowany pan Ripley”: jeden z najbardziej stylowych filmów w historii [GALERIA]