Zaskakującego odkrycia dokonali twórcy popularnego na Instagramie konta Diet Prada, które bada absurdy mody. Wzięli oni na warsztat projekt Bottega Veneta, konkretnie "floral-beaded necklace" z niebieskich, zielonych, czerwonych i żółtych koralików uformowanych w kwiatki, który wydał im się dziwnie znajomy. Nie bez powodu - okazało się, że podobną biżuterię kupi się w internecie za grosze. To właśnie dlatego na instagramowym @diet_prada można znaleźć porównania naszyjników i przeczytać: "Chciałbym zobaczyć analizę podziału kosztów tego naszyjnika z koralików Bottega za 3390 $. Mnóstwo takich produktów jest do kupienia na Etsy za około 20 USD, a wiele z nich wydaje się być ręcznie wykonanych przez niezależnych rzemieślników, z których niektórzy prawdopodobnie cenią się zbyt nisko". W galerii postu poza zdjęciami produktów umieszczono także wypowiedź artystki i rdzennej Amerykanki z generacji Oglala Lakota, Moliny Parker, która zajmuje się tworzeniem tego typu biżuterii z koralików. 

Wielka Brytania stanie się pierwszym krajem z zakazem sprzedaży futer? Stella McCartney, Vivienne Westwood i inni projektanci apelują do premiera>>

Wyjaśnia ona, że taka biżuteria była ogromnie popularna w latach 70. - także w kulturze hippisów - i nazywano ją wówczas "daisy chain necklace". Parker nauczyła się ją tworzyć dzięki swojej matce i sprzedawała ją jako dziecko odwiedzającym kraj turystom. W swoim komentarzu podkreśla też, że stworzenie jednego takiego naszyjnika zajmuje minimum 2-3 godziny, dlatego ich cena na Etsy (ok. 20-30 dolarów) jest mocno zaniżona i powinna wynosić około 200 dolarów.

Co ciekawe, na Matches Fashion wspomniany wcześniej naszyjnik Bottega Veneta kosztował 2500 euro (prawie 11,5 tysięcy złotych) i wyprzedał się całkowicie.

Nie jest to jednak jedyny szokujący projekt Bottega Veneta, o którym rozpisują się media. Diet Prada zwróciło też uwagę na inny naszyjnik (tym razem w cenie 2 tysięcy dolarów), który porównują do sprężyny kabla telefonicznego, jaką można kupić za 5 dolarów. Tak, także w wersji pastelowej niczym z oferty włoskiego domu mody. Co więcej - można je znaleźć także m.in. w wersji kolczyków za 800 dolarów i pierścionków za 480 dolarów. Komentarz? Bardzo krótki i dosadny: "Bottega to nowe Vetements", nawiązujące do słynnego projektu koszulek kurierskich DHL. 

Gucci będzie sprzedawać sneakersy, które nie istnieją. Ich cena jest szokująca!>>

Projekty Bottega Veneta, o których mowa, możecie obejrzeć w naszej galerii.