Ból zęba — to może być objaw próchnicy, zapalenia miazgi lub zapalenia tkanek dookoła zęba. Im wcześniej zgłosimy się do dentysty, tym zakres i koszty leczenia będą mniejsze. Sama próchnica wymaga tylko założenia wypełnienia, zapalenie miazgi — leczenia kanałowego, a w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych leczenie kanałowe może nie być wystarczająco skuteczne i taki stan wymaga nawet usunięcia zęba.

 

  • Czy ból jest nieodłączną częścią wizyty u dentysty? Już nie. Znieczulenia, które są dostępne, powinny być w stanie wyeliminować odczuwanie bólu. Dentysta nie musi wiedzieć, kiedy nas boli, wprost przeciwnie — spokojny pacjent ułatwia pracę lekarzowi. Jedynym przypadkiem, gdy ból jest ostrzeżeniem, że zabieg należy przerwać to wybielanie. Wtedy zęby dają znać, że bodźce są nie do zniesienia i mogą grozić uszkodzeniem miazgi. Wówczas natychmiast należy zakończyć wybielanie — zarówno to gabinetowe, jak i nakładkowe w domu.
  • Ból pozabiegowy — jak każdy organ zęby i tkanki otaczające mogą reagować bólem na przeprowadzane leczenie. Dolegliwości bólowe występują zarówno po usunięciu zęba, mogą również pojawić się po leczeniu kanałowym lub założeniu zwykłego wypełnienia. Zwykle trwają kilka dni, ale jeśli dokuczają ponad dwa tygodnie, najlepiej skonsultować się z lekarzem. W domu możemy pomóc sobie zażywając dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, najlepiej o działaniu przeciwzapalnym.
  • Dolegliwości w trakcie leczenia ortodontycznego — aby przesunąć zęby przykładane są do nich siły za pomocą aparatu, to może powodować przejściowy ból, szczególnie bezpośrednio po wizycie kontrolnej, dolegliwości te są w stanie nawet utrudniać gryzienie pokarmów. W tych sytuacjach najlepiej możliwie szybko skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia najlepszego rozwiązania tego problemu.
  • Dolegliwości zębów i dziąseł w przebiegu choroby przezębia — ból to jeden z objawów zapalenia, dziąsła w stanie zapalnym są bolesne szczególnie podczas szczotkowania i jedzenia. Najczęstszą przyczyną jest kamień i osad, dlatego powinny one być regularnie usuwane profesjonalnie przez higienistkę, przynajmniej raz na 6 miesięcy. Oznaką choroby przyzębia mogą być róniez recesje dziąsła, czyli tzw” opadanie” lub „cofanie” dziąseł powoduje odsłonięcie korzenia zęba i wtedy zęby są wrażliwe na zmianę temperatury lub słodkie i kwaśne pokarmy. Najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie odsłoniętych fragmentów zęba ponownie dziąsłem jest istnieją do tego odpowiednie warunki.