Biała Szałwia - czym jest i skąd pochodzi?

Coraz częściej słyszymy o Białej Szałwii, która zaczyna być dostępna również w Polsce. Ta roślina naturalnie porasta tereny Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Chociaż nie wiedzieli o niej nasi przodkowie, stosowano ją już od czasów starożytnych, w kulturze Rdzennych Amerykanów. Przez nich Biała Szałwia była uważana za "święte zioło", które palono w trakcie ceremonii oraz rytuałów. Ze zwiniętych liści rośliny wykonywano smugowy kij i smużono nim dla oczyszczenia energii, zdrowia lub wzmocnienia swoich intencji.

Dym unoszący się z Białej Szałwii jest gęsty, a towarzyszący mu zapach przywodzi na myśl woń kościelnych kadzideł. Rytuał palenia ziół, o ważnym znaczeniu religijnym czy ludowym, do dzisiaj nazywa się "smużeniem", od wytwarzającej się w powietrzu smugi. Wierzono, że powstały dym wypędza z domu złe duchy i oczyszcza każdego, kto znajduje się wokół. Tubylczy Amerykanie w ten sposób wysyłali modlitwy do swojego "Wielkiego Ducha". 

Smużenie ziół - rytuał oczyszczający energię >>

Biała Szałwia - do czego służy dziś?

Biała Szałwia to tradycyjna roślina stosowana w medycynie plemion indiańskich. Jej zadaniem było oczyszczanie energii oraz otwieranie ludzi na wyższe połączenie ze świętością. Uważa się, że zioło to usuwa energię ujemną nie tylko na poziomie fizycznym, ale także emocjonalnym, psychicznym i duchowym. Ma bardzo aromatyczny, ostry, stymulujący zapach, a jego działanie pobudza wszystkie zmysły. Jednak w tradycji Rdzennych Amerykanów Białej Szałwii używano przede wszystkim do wysyłania modlitwy oraz pracy z mocą ducha.

Dziś Biała Szałwia nadal służy do oczyszczania przestrzeni, domów i pokojów, by wyplenić z nich starą, czasem "złą" energię oraz wnieść dobrą wibrację. Używa się jej także przed odbyciem ceremonii lub pracy duchowej, np. smuży się nią tuż przed medytacją. Dym z szałwii oczyszcza kryształy i wszelkie przedmioty używane w rytuałach. 

Suszoną białą szałwię gotową do smużenia można kupić w sklepach zielarskich, ezoterycznych lub z aromaterapią. Łatwo znaleźć ją online. Zazwyczaj występuje w postaci kadzidła, czyli grubej wiązki wykonanej z jej zwiniętych liści. Białą Szałwię spala się solo lub z dodatkiem płatków róży oraz innych leczniczych ziół i kwiatów. 

7 rytuałów oczyszczających energię w domu >>

Biała Szałwia - jak jej używać?

Spalanie tego zioła ma charakter ceremonialny. Do przechowywania Białej Szałwii powinnaś poświęcić specjalne naczynie. Samo smużenie jest proste - wystarczy, że zapalisz koniec kija smugowego i osmużysz tlącym się dymem mieszkanie, przedmioty lub samą siebie. Szałwia nie pali się w nieskończoność, tak, jak inne kadzidła. Ten rytuał trwa kilka chwil, a jedna wiązka ziół wystarczy na bardzo długo.

Biała Szałwia - rodzime alternatywy

Palenie Białej Szałwii stało się trendem  popularnym na całym świecie, nawet na kontynentach, na których to zioło nie występuje naturalnie. Jeśli nie czujesz, że kultura Rdzennych Amerykanów jest ci bliska, użyj w swoich rytuałach rodzimych ziół. Słowianie także korzystali z praktyki smużenia w swoich ceremoniach, w celu oczyszczenia energii i wzmocnienia intencji. Pośród "świętych ziół" naszych przodków znajdowała się klasyczna szałwia, tymianek, jałowiec, igły sosnowe oraz wiele innych roślin, które do dzisiaj są łatwo dostępne i dziko porastają nasze ziemie. Może warto najpierw odkryć ich potencjał, zamiast zająć się praktyką z drugiego końca świata? Na pewno polecamy pogłębić ten temat. 

Smużenie ziół - jakich roślin używali Słowianie? >>