AZ Factory zadebiutowało na trwającym właśnie Paris Haute Couture Week, który z powodu pandemii odbywa się w tym sezonie online. Trzeba dodać - obok najważniejszych domów mody o ugruntowanej pozycji, które na przestrzeni ostatnich miesięcy konkurują między sobą w najbardziej kreatywnym podejściu do prezentacji kolekcji bez fizycznego wybiegu. I obok nich zupełnie nowe na rynku AZ Factory pod kierownictwem byłego dyrektora kreatywnego Lanvin, marokańskiego projektanta Albera Elbaza.

Elbaz z powodu tego projektu zdecydował się wrócić do branży, którą - mimo ogromnej wrażliwości i jeszcze większego talentu - porzucił jakiś czas temu. Przystał jednak na propozycję Richemont. Co wiadomo na ten moment? Na start marki poczyniono inwestycje w wysokości 25 milionów euro, sprzedaż projektów ma się odbywać online, a duże nadzieje pokłada się w charyzmatyczności dyrektora kreatywnego, za którym tęskniła cała branża. AZ Factory ma być konceptem, który bada nowe sposoby marketingu mody z kategorii high fashion oraz jest artystyczną kreacją, zapewniającą dystrybucję wszystkich możliwych rodzajów mody (od haute couture po RTW, odzież męską i dziecięcą), a nawet zapachów.

Debiut rozpoczął się pokazem 25-minutowego filmu "Show Fashion" w internecie oraz publikacją sesji zdjęciowej z premierową kolekcją.

Co prawda marka debiutuje w czasie tygodnia mody haute couture, jednak zaprezentowanym projektom bliżej do ready to wear niż osławionego wysokiego krawiectwa. Flagowym projektem ma być mała czarna sukienka z z dzianiny, obok niej barwne modele z nadmuchanymi ramionami i spiczaste buty. Ubrania zaprojektowane przez Elbaza mają podkreślać naturalne krągłości, być częścią modularnej garderoby, a nawet nawiązywać do mody sportowej. "Czy tradycja i technologia mogą współistnieć? Czy moda jest nadal aktualna? Odpowiedź brzmi: duże, duże tak. Kiedy nie jest dobrze. Potrzebujemy mody" mówi w filmie projektant. 

Ubrania AZ Factory można kupić wyłącznie na Farfetch, Net-a-Porter i na stronie internetowej marki. Zdjęcia pierwszej kolekcji możecie obejrzeć w naszej galerii.