Kilkanaście lat temu informacja o tym, że Płock odwiedzą najlepsi polscy i zagraniczni wykonawcy muzyki elektronicznej na świecie wzbudziłaby tylko uśmiech i politowanie na twarzach jej fanów. Jednak od dziesięciu edycji organizatorzy Audioriver (a wcześniej festiwali Astigmatic i Femev) zmieniają na trzy dni płocką plażę nad Wisłą w pełnowartościowy klub na otwartym powietrzu. 

Wielkie otwarcie

W tym roku znów budując line up, twórcy Audioriver starannie selekcjonowali artystów tak, aby podołać coraz wyżej podnoszonej sobie poprzeczce. A ta dotyczy przede wszystkim wyzwania różnorodności, w jaką mają się wpisywać artyści grający na Main Stage. w 10. edycji organizatorzy zestawili więc tuż po sobie zmysłowe dźwięki z pięknym wokalem (koncert irlandzkiej artystki Roisin Murphy), hip hopowy chillout zaproponowany przez Gramatik, aż po obiecujący, dynamiczny house duetu Last Robots.

Festiwalowy piątek był niepowtarzalną okazją do spotkania jednej z największych gwiazd mocnego uderzenia, producenta tłustych beatów połączonych we wdzięczny sposób z owocami pracy syntezatora. Od ponad 15 lat amerykański dj i producent Matthew Dear znany na całym świecie jako Audion Live zabiera swoich entuzjastów w niezapomnianą podróż muzyczną. Osoby, które wybrały się w piątkową noc do Circus Tent, miały okazję zobaczyć show nieustępujące w niczym legendarnemu koncertowi na Love Parade w 2008 roku. W połączeniu ze świetnymi wizualizacjami duetu VJ Nocny Marek + FTVision, efekt wywołał wybuch euforii, nawet wśród najbardziej wymagających fanów. 

Zobacz muzykę, czyli kino festiwalowe

Audioriver 2015 to nie tylko koncerty wykonawców różnych gatunków muzyki elektronicznej. Twórcy festiwalu tworzą idealny klimat do zapoznania się ze światem muzyki klubowej. Stąd odbywające się w przeciągu całego roku dostępne dla wszystkich wykłady połączone ze spotkaniami ludzi współodpowiedzialnych za fenomen muzyki elektronicznej w Polsce i na świecie. Podobnie jak co roku, organizatorzy Audioriver zaprosili swoich gości nie tylko na płocką plażę, ale i… do festiwalowego kina. Najciekawszym wydarzeniem tej strefy była projekcja filmu Amélie Ravalec & Travisa Collinsa „Industrial Soundtrack for the Urban decay”. Produkcja opowiada o powstawaniu na naszych oczach nowej, muzycznej awangardy przejmującej dosłownie jak magnes wszystkie dźwięki występujące dookoła jak np. odgłosy uderzeń metalowych rur.

Moda w murach Kolegiaty

Audioriver to wielowymiarowe wydarzenie. Obok dobrej muzyki, czy filmu, uczestnicy wydarzenia mogli również wziąć udział w targach mody Audioriver Fashion Day współorganizowanych przez Mustache Yard Sale. Do najliczniej odwiedzanych stoisk można zaliczyć takie marki jak hip hopowa Alkopoligamia, czy słynąca z niebanalnego wzornictwa Egometria. Wybór siedziby modowego serca płockiego festiwalu nie był bez znaczenia. Wystawcy zgromadzili się na dziedzińcu najstarszej szkoły w Polsce, dawnej Kolegiaty Św. Michała popularnej „Małachowiance”. Eklektycznie!

Sobota, czyli deszcz i Nervy ;)

Drugi dzień Audioriver rozpoczął się dosyć niespodziewanym mocnym uderzeniem, tym razem nie dźwięków syntezatorów, ale burzy. Pogoda pokazała organizatorom, że letnie festiwale są wydarzeniami nieobliczalnymi, podczas których nie wszystko da się zaplanować. Po przejściu burzy występy na głównej scenie, w wyniku roszad w line-up'ie, otworzyli nieoczekiwanie Agim Dzeljilji, Igor Pudło i Jan Młynarski czyli Nervy. Kolektyw o tej właśnie nazwie jest kolejnym, trudnym i niespokojnym dzieckiem twórców projektów takich jak Skalpel i Őszibarack. Tym razem panowie zaserwowali publiczności muzykę stworzoną przez, zdawałoby się, przypadkowe, niepasujące do siebie niechlujnie pocięte sample z orkiestrą instrumentów dętych (jak np. zupełnie niekojarzony z muzyką elektroniczną puzon). Płocka publiczność doceniła nowatorski (zaznaczmy dumnie) polski projekt, pokazując po raz kolejny, że chcąc odnieść sukces w szerokorozumianej muzyce elektronicznej, warto przekraczać bariery. Jednak wisienką na torcie był bez wątpienia koncert „największego trofeum” twórców festiwalu – projektu Underworld. Podczas utworu „Born Slippy”, znanego z kultowego filmu "Trainspotting", byliśmy świadkami wyjątkowego show. Dla projektu była to próba generalna przed 22 sierpnia, kiedy to zespół wystąpi podczas belgijskiego festiwalu Pukkelpop.

Anja Schneider po raz drugi – AUDIORIVER SUN/DAY

Z pozoru wyglądające na pofestiwalowe afterparty w parku przy ulicy Mostowej w Płocku AUDIORIVER SUN/DAY jest po prostu kolejnym dniem muzycznych wspomnień i odkryć. Dla wytrwałej od kilkudziesięciu godzin muzycznego transu publiczności zagrała niemiecka producentka i dj Anja Schneider. Propozycja ponownego występu padła po niezwykle elektryzującym, energicznym koncercie na Audioriver 2012, który warto sobie przypomnieć z pomocą licznych materiałów wideo na YouTubie nagranych przez samych fanów. Ponowne przyjęcie zaproszenia przez jedną z największych postaci nie tylko niemieckiej, ale i światowej muzyki electro trance świadczy o skali festiwalu Audioriver. Muzyka jest w tym przypadku narzędziem, którym organizatorzy zmieniają klubową rzeczywistość w Polsce.

Paweł Kowalski

Audioriver 2015 - zobaczcie zdjęcia >>