Agent aktorki, Laurent Balandras, poinformował właśnie, że Anna Karina zmarła w sobotę w paryskim szpitalu, w otoczeniu najbliższych, w tym swojego czwartego męża, amerykańskiego reżysera Dennisa Berry'ego. Gwiazda miała 79 lat i od długiego czasu chorowała na raka. Z całego świata spływają właśnie kondolencje. 

Anna Karina - kto to? Aktorka tak naprawdę nazywała się Hanne Karen Blarke Bayer i urodziła w 1940 roku w Kopenhadze. Jej ojciec był kapitanem na statku, matka zajmowała się modą i była właścicielką sklepu. We wczesnym dzieciństwie jej rodzice się rozstali, a ona mieszkała z dziadkami i w domach dziecka. W wieku ośmiu lat wróciła do matki, jednak dzieciństwo wspominała po latach jako "ogromną potrzebą bycia kochaną". Gdy skończyła kilkanaście lat zaczęła zarabiać na życie malując obrazy, śpiewając i występując w reklamach, zagrała też w krótkometrażowym filmie, który został nagrodzony w Cannes

Anna Karina w filmie "Żyć własnym życiem"

W 1958 rok, po jednej z licznych kłótni z matką, uciekła z domu i wyjechała do Paryża. Tam zaczęła pracować jako modelka (pozowała między innymi dla francuskiego ELLE) i trafiła do artystyczno-modowego światka, gdzie poznała Pierre’a Cardina i Coco Chanel. To właśnie Gabrielle Chanel namówiła ją do przyjęcia pseudonimu Anna Karina.

Jej kariera rozkwitła, gdy Jean-Luc Godard zaproponował jej rolę w filmie "Do utraty tchu".

Reżyser, a właściwie wtedy jeszcze krytyk filmowy, zobaczył Karinę w reklamie żelu pod prysznic Palmolive i tak się zachwycił jej talentem oraz urodą, że z marszu zaproponował jej współpracę. Aktorka odmówiła ze względu na sceny nagości, aż w końcu zgodziła się na udział w innym filmie Godarda - "Żołnierzyk". Później przyszedł czas na "Kobieta jest kobietą" i stało się: Anna Karina była rozchwytywaną gwiazdą. Stała się też muzą francuskiego reżysera, a w 1961 roku za niego wyszła (związek jednak nie przetrwał, a aktorka wyszła za mąż jeszcze kilka razy). Karina regularnie występowała w filmach Godarda, ale grała też u Luigiego Viscontiego, Tony Richardsona i George'a Cukora.

Francuskie filmy: top 10>>

Dorobek Anny Kariny to ponad 80 filmów, piosenki, liczne scenariusze i reżyseria, książki, seriale. Wystąpiła w takich hitach, jak "Żyć własnym życiem", "Szalony Piotruś", "Alphaville", "Amatorski gang", współpracowała między innymi z Serge'em Gainsbourgiem, a w 1999 roku wraz z Philippem Katerine nagrała album "Une histoire d'amour". Jednym z jej ostatnich filmów była nakręcona w 2008 roku "Victoria". Magazyn New York Times określił ją jako "jedną z wielkich piękności ekranu i nieustanny symbol francuskiej nowej fali”.