Elbaz to bez wątpienia jedna z bardziej zasłużonych postaci świata mody. Uznanie zdobył przede wszystkim jako dyrektor kreatywny francuskiego domu mody Lanvin, które objął w 2001 roku i piastował przez kolejnych czternaście lat. W 2015 roku odszedł z firmy na skutek decyzji jednego z większych udziałowców. Zasilił wówczas szeregi koncernu Richemont, dla którego stworzył własną markę o nazwie AZ Factory.

To właśnie wspomniana firma potwierdziła informacje o śmierci Elbaza:

Z szokiem i ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o nagłym odejściu Albera. Alber miał zasłużoną reputację jednej z najzdolniejszych i najbardziej lubianych postaci w branży. Zawsze fascynowała mnie jego inteligencja, wrażliwość, hojność i nieokiełznana kreatywność. Był człowiekiem z wyjątkowym ciepłem i talentem, a jego niezwykła wizja, poczucie piękna i empatia pozostawiają niezatarte wrażenie. (...) Wszyscy, którzy mieliśmy szczęście go poznać lub z nim pracować, będą bardzo tęsknić za Alberem. W imieniu wszystkich moich kolegów z Richemont i AZ Factory pragnę złożyć najszczersze kondolencje jego rodzinie i przyjaciołom.

powiedział Johann Rupert, CEO Richemont.

Alber Elbaz urodził się w 1961 roku w Casablance w rodzinie o żydowskich korzeniach i w wieku 10 lat przeniósł się wraz z rodziną do Izraela. W latach osiemdziesiątych przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zaczęła się jego przygoda z branżą modową. Międzynarodowe uznanie zdobył w połowie lat dziewięćdziesiątych, gdy pracował dla domu mody Guy Laroche jako szef prêt-à-porter. Później dołączył do Yves Saint Laurent, by wreszcie na lata zostać dyrektorem kreatywnym Lanvin.