Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mamy najniższą aktywność zawodową kobiet od 19 lat. Business Insider Polska donosi o alarmujących wnioskach wynikających z lutowej publikacji GUS. Według danych za III kwartał 2017 r. aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 lata spadła do najniższego poziomu od 2003 r. Taki stan rzeczy może w przyszłości przełożyć się na niezwykle niskie świadczenia emerytalne, które obniżą jakość życia na starość.

Według ekspertów to efekt "500 plus". Okazuje się, że dla tysięcy polskich rodzin aktywność zawodowa nie jest jednoznaczna z większymi wpływami do domowego budżetu lub oznacza marginalny wzrost dochodów. Niskie wynagrodzenia w Polsce sprawiają, że zwyczajnie nie opłaca się rezygnować ze świadczeń socjalnych. Zatem, rodzice, którzy np. pobierają "500 plus" na pierwsze dziecko (warunek: gdy dochód na osobę w rodzinie wynosi mniej niż 800 zł) oraz inne socjalne dodatki nie idą do pracy, bo straciliby świadczenia. 

Aktywność zawodowa rodziców w gospodarstwach domowych, gdzie pobierane jest świadczenie na pierwsze i jedyne dziecko, wynosi średnio tylko 69,7 proc. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, które ze względu na zbyt wysokie dochody nie otrzymują rządowej pomocy, jest znacznie wyższa i wynosi 89 proc. – komentuje Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Analitycy alarmują, że utrzymująca się bierność zawodowa będzie miała negatywny wpływ nie tylko na całą gospodarkę, ale i na samych beneficjentów "500 plus". Konsekwencją zawodowej przerwy będzie trudność w znalezieniu pracy gdy ich dzieci dorosną.

Zródło:  Business Insider Polska