KROK 1: Ruszaj się, jak lubisz

Bez obaw, aktywny urlop wcale nie wiąże się z katorżniczymi całodniowymi treningami. Wręcz przeciwnie: do wyboru jest wiele dyscyplin mniej lub bardziej obciążających organizm. Pamiętaj, że łączysz przyjemne z pożytecznym: dzięki ruchowi sprawisz wartościowy prezent ciału zastygłemu po miesiącach pracy. Mało przekonujące? Pomyśl o tym, że spalając kalorie w trakcie wyjazdu, możesz z czystym sumieniem delektować się specjałami lokalnej kuchni. Kuszące, prawda? Sprawdźmy, jakie zatem formy aktywności mogą być przyjemnym elementem urlopu.

Na pierwszy plan wysuwają się wyprawy rowerowe – dla wielu Polaków wręcz nałóg. W tej formie rekreacji piękny jest fakt, że pokonując kolejne kilometry, możesz odkrywać nowe, ekscytujące miejsca – również takie, do których trudno dostać się samochodem. W trakcie godzinnej jazdy na rowerze organizm spala nawet 500 kilokalorii, a wysiłek sprzyja obniżeniu poziomu „złego” cholesterolu LDL i cukru we krwi. Kluczem do odnalezienia dodatkowej radości z jazdy jest wybór odpowiedniej trasy – a takich nie brakuje również poza Polską.

Podobne argumenty przemawiają za pieszymi wędrówkami między innymi po leśnych i górskich szlakach. Niższy poziom tlenu na wyżej położonych obszarach wzmaga produkcję erytrocytów oraz hormonów odpowiedzialnych za transport tlenu do komórek organizmu. Przekłada się to na wyższą wydolność, utrzymującą się nawet w ciągu kolejnych kilku miesięcy.

Z kolei joga, która nie wymaga takiego wysiłku fizycznego jak pokonanie dłuższej trasy rowerowej lub pieszej, stanowi jedną z najbardziej niedocenianych aktywności. Naukowo udowodniono, że jej trenowanie podnosi między innymi wydolność organizmu, reguluje ciśnienie tętnicze, redukuje wady postawy i wzmacnia odporność. Osoby, które miały już z nią do czynienia, mogą uatrakcyjnić praktykę w trakcie urlopu poprzez ćwiczenia w relaksujących okolicznościach przyrody.

Być może czas spróbować jazdy konnej, którą pasjonuje się wiele osób uwielbiających poczucie wolności? Wybór odpowiedniego miejsca na spędzenie urlopu otwiera jeszcze szerszy wachlarz możliwości, jak choćby siatkówka plażowa, paralotniarstwo czy sporty wodne. Wśród tych ostatnich szczególnie warto wyróżnić kajakarstwo, które wzmacnia zarówno serce, jak i mięśnie, zwłaszcza górnych partii ciała. Poza tym to sposób na relaks dla całej rodziny, gdyż do dyspozycji mamy zarówno rzeki o dość wartkim nurcie, jak i zupełnie spokojne tafle jezior. Czyste jeziora zachęcają do spróbowania nurkowania. Wiele osób od pierwszego kontaktu zakochuje się też w żeglarstwie – dowiedz się, czy ktoś ze znajomych z odpowiednim patentem nie chciałby wspólnie wybrać się na urlop.

KROK 2: Dostosuj miejsce urlopu do potrzeb i możliwości

Do wakacji zostało coraz mniej czasu, więc jeśli w twojej głowie rysują się plany, gdzie spędzić je samotnie, w towarzystwie znajomych lub najbliższych, najwyższa pora rozpocząć przygotowania. Tak naprawdę zależą one od destynacji i planowanych form spędzania urlopu. Każdy, kto podróżował w większej grupie, zna pewien problem: nawet jeśli wszyscy stawiają na aktywność, to i tak uczestnicy mają różne preferencje w tej kwestii. Czy w takim razie lepiej podróżować samotnie lub wyłącznie w parze? Niekoniecznie! Wystarczy wybrać się w miejsce, które bogactwem oferowanych możliwości zaspokoi wszystkie gusta.

Jedną z ciekawych propozycji jest Zell am See-Kaprun – alpejski region Austrii popularny wśród letnich urlopowiczów. Gdy lód stopnieje, tamtejsze jezioro charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą. Teren wokół niego jest miejscem przystosowanym do jazdy na rowerze, otoczonym wysokimi górami oraz liczącym 3203 m n.p.m. lodowcem Kitzsteinhorn. Krajobraz nie ustępuje niczym widokom znanym z tras najbardziej znanych wyścigów kolarskich. To odpowiedni kierunek podróży również dla miłośników sportów wodnych i pieszych wędrówek po górach. Gościnni mieszkańcy regionu zadbali o atrakcje dla przybyszów, takie jak zajęcia jogi i jodłowanie.

A wracając do planowania urlopu… Jeśli organizujesz rodzinne wakacje, pamiętaj, by pomyśleć o atrakcjach dla najmłodszych. Mogą to być zorganizowane zajęcia, jednak równie dobrze dzieci mogą towarzyszyć wam na rowerach lub w trakcie pokonywania pieszych szlaków. Ważne, by poziom trudności był dostosowany do ich możliwości, a odkrywanie okolicy stanowiło ciekawą przygodę.

Krok 3: Stwórz plan wyjazdu

Aktywny urlop warto zaplanować wcześniej, by na miejscu nie zmarnować ani jednej godziny. W czasach internetu to nie problem: z łatwością znajdziesz serwisy, dzięki którym przed wyjazdem sprawdzisz atrakcje i możliwości oferowane przez poszczególne kraje i regiony. Na stronach poświęconych konkretnym miejscowościom poznasz ponadto szczególnie polecane punkty służące rekreacji.

Serwisy noclegowe to natomiast kopalnia ofert hoteli, pensjonatów i guesthouse’ów, które zarezerwujesz wygodnie przez internet. Dobra mapa GPS pomoże ci z kolei zaplanować podróż do upragnionej destynacji.

KROK 4: Sprawdź, czy masz niezbędne wyposażenie

Co zabrać na aktywne wakacje? Bez względu na rodzaj uprawianego sportu skoncentruj się na wyborze wygodnego obuwia i komfortowego stroju. Miej przy sobie także małą apteczkę z plastrami i środkami dezynfekującymi. Choć aktywny wypoczynek kończy się niekiedy otarciami, to jednak wrażenia i satysfakcja w pełni je zrekompensują.

Jeśli chodzi o wycieczki rowerowe lub uprawianie innych sportów, do których potrzebny jest sprzęt specjalistyczny lub zajmujący w czasie podróży sporo przestrzeni, w dobrze wyposażonych punktach turystycznych wszystko, odpowiednio przygotowane, wynajmiesz na miejscu. Żaden z uczestników przejażdżki rowerowej (niezależnie od poziomu trudności trasy) nie powinien zapominać o kasku, a w trakcie jazdy po górach również o ochronie stawów.

Ponadto zawsze miej przy sobie dokładną mapę i przewodnik. Obecnie znajdziesz je również w wygodnej formie elektronicznej. W trakcie aktywnego wypoczynku warto zdecydować się na digital detox i porzucić smartfony i tablety, jednak dla przydatnych aplikacji z czystym sumieniem możesz zrobić wyjątek.

KROK 5: Na wszelki wypadek… zadbaj o bezpieczeństwo

Niezwykle ważny aspekt podróży zagranicznej, zwłaszcza w aktywnym wydaniu, to bezpieczeństwo. Wspomniana już apteczka rozwiązuje tylko doraźne problemy. Gdy wybierzesz preferowane aktywności i cel podróży, zastanów się nad odpowiednią polisą. W internecie znajdziesz wiele ofert – warto skorzystać z porównywarek pokazujących różnice nie tylko w cenie. Część ubezpieczeń obejmuje określoną listę sportów i w przypadku