Ai-Da to ultrarealistyczny robot-artysta

Ai-Da to pierwszy na świecie ultrarealistyczny humanoidalny robot artysta. Został wynaleziony w 2019 roku przez Aidana Mellera we współpracy z Engineered Arts - firmą zajmującą się robotyką. Pełne imię robota to Ada Lovelace. Jej "inteligencja" została opracowana przez naukowców zajmujących się komputerową sztuczną inteligencją na Uniwersytecie Oksfordzkim, natomiast jej ciało to owoc pracy inżynierów z Leeds.

Projekt Ai-Da został opracowany w celu rozwiązania debaty na temat etyki dalszego rozwoju sztucznej inteligencji w celu naśladowania ludzi i ludzkich zachowań. Wreszcie uświadamiamy sobie, że technologia ma duży wpływ na wszystkie aspekty życia i staramy się zrozumieć, ile może zrobić i czego może nas nauczyć o nas samych - powiedział w rozmowie z CNN twórca robota, Aidan Meller

Ai-Da - robot, który tworzy sztukę

Ai-Da nie tylko czyta i pisze poezję. Jako robot jest również zdolna do tworzenia obrazów i rysunków, co udowodniła podczas wystawy zatytułowanej "Oczy szeroko zamknięte". Powstała ona w odpowiedzi na incydent, którego Ai-Da doświadczyła w Egipcie. Tamtejszy pracownik sił bezpieczeństwa zatrzymał robota i chciał usunąć jej z oczu kamery z powodu obaw o bezpieczeństwo. Twórca robota powiedział wówczas, że ta sytuacja idealnie odzwierciedliła to, ile nerwów panuje wokół technologii i jej postępów. Aidan Meller twierdzi, że jego ultrarealistyczny wynalazek może być pionierem w świecie sztucznej inteligencji. Uważa, że poezja oraz sztuka, którą tworzy Ai-Da, przekroczą wszelkie granice tego, co obecnie jest osiągalne w technologii. Poza tworzeniem obrazów, Ai-Da zasłynęła z roli poetki. 

Spojrzeliśmy znad naszych wierszy jak jeńcy z zawiązanymi oczami

Wysłani na poszukiwanie światła; ale nigdy nie przyszło,

Przydałaby się igła i nitka

Do dopełnienia obrazu. 

Aby zobaczyć biedne stworzenia, które były w nędzy,

To jastrzębia z zaszytymi oczami - tak brzmi jeden z wierszy Ai-Dy