Absher został uruchomiony jako aplikacja pozwalająca uzyskać nowy dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy umówić różnego rodzaju spotkania urzędowe (i nie tylko) jednym kliknięciem. Obejmuje 160 różnego rodzaju usług a ministerstwo odpowiedzialne za jej stworzenie kieruje swój projekt do wszystkich mieszkańców Arabii Saudyjskiej - także osób starzych i "o specjalnych potrzebach". W głównym panelu Abshera dostępne są informacje o powiązanych kontach zilustrowane ikoną rodziny i nazwą funkcji "dependents information" a także "vehicle informations" i "traffic violations". Te dane w komplecie pozwalają na wgląd w status dokumentów członków rodziny, umożliwiają sprawdzanie ich zaplanowanych spotkań czy proces ubiegania się przez nich o dokumenty. 

Absher / screen

Zachodnie media od dawna sugerują, że aplikacja w rzeczywistości służy głównie kontrolowaniu kobiet, które według arabskiego prawa obowiązującego w królestwie, są wciąż zależne od mężczyzn w wielu obszarach życia. Za ich zgodą uzyskują wizę i pozwolenie na wyjazdy zagraniczne. Absher pozwala więc na zdalny wgląd w proces pozyskiwania przez nie dokumentów. Sprawę zaognia fakt, że aplikacja dostępna jest zarówno w AppStorze jak i sklepie Google w telefonach z Androidem. 

Kilka dni temu amerykański senator Ron Wyden wezwał technologicznych gigantów do usunięcia aplikacji, argumentując na Twitterze, że Absher promuje "nadużycia wobec kobiet".  Na wezwanie natychmiast odpowiedział Tim Cook, szef Apple, który w wywiadzie dla jednej ze stacji radiowych przyznał, że nie zna aplikacji, ale w związku z nowymi informacjami, przyjrzy jej się bliżej.

Władze Arabii Saudyjskiej bronią swojego projektu, twierdząc, że zachodnie media demonizują Abshera i przekłamują obraz narzędzia i jego funkcji. Za aplikacji korzysta 11 milionów użytkowników i wielu z nich przyznaje, że aplikacja ukróciła biurokrację a formalne sprawy związane z dokumentami da się teraz załatwić jednym kliknięciem. Oficjalnie nikt nigdy nie potwierdził używania Abshera jako narzędzia kontrolowania kogokolwiek.

Jak wyglądają obecnie prawa kobiet i polityka w Arabii Saudyjskiej? Sprawujący od kilku lat władzę książę koronny Mohammed bin Salman dał kobietom prawo do samodzielnego prowadzenia samochodów i zakładania przedsiębiorstw niezależnie od zgody mężczyzny.  . W lutym 2017 roku, Arabia Saudyjska pod rządami księcia Muhammada po raz pierwszy w historii powołała kobietę na stanowisko szefa saudyjskiej giełdy papierów wartościowych. Wprawdzie bin Salman jest zwolennikiem reform i wdraża w życie rozległy plan rozwoju gospodarczego swojego państwa, ale podejrzewa się go o personalne czystki w polityce i biznesie a także wiąże z zabójstwem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego