Lui store
ul. Mokotowska 26, Warszawa (Śr ódmieście), lui-store.com
Wysmakowane wnętrze w kolorze pudrowego różu, a na złotych wieszakach perełki od takich marek, jak Attico, Ports 1961 czy Paul Andrew. Ten butik założyła Luiza Kubis, absolwentka londyńskiej Central Saint Martins. Po powrocie do Polski brakowało jej sklepu z rzeczami, które sama chętnie by nosiła. Świetne buty, piękna biżuteria. Zajrzyj, jeśli lubisz modę dobrej jakości. moda.proszę wszystkie zdjęcia odszarzyć i dodać koloru.

Locum
al. 3 Maja 14, Warszawa (Powiśle),
@locumconceptstore

W centralnej części butiku są dywan i gigantyczny stół, a wokół niego wieszaki i regały wypełnione przepięknymi ubraniami, ceramiką, drobiazgami, a nawet meblami, jak rattanowe fotele Franzo Rattan. Wszystko z pomysłem i metką „made in Poland”, a do tego wręcz domowa atmosfera, którą udało się stworzyć założycielce tego miejsca, stylistce Agnieszce Kurdziel.

Magazyn Wysoki
ul. 6 Sierpnia 3, Łódź (Śródmieście), 
@magazynwysoki

„Mamy kanapę, mamy dla Was czas” – to najlepsza rekomendacja tego miejsca, która widnieje na Instagramie. Nie ma tu anonimowych twórców, a wszyscy projektanci są z Polski. Znajdziesz tu m.in. ubrania marek Mariusz Przybylski, Ptaszek, Crudoog, biżuterię od Ale., Id for Fun, Agaty Bieleń, torby, buty. W kolekcjach dominuje czerń, biel i naturalne tkaniny.

SLOU
al. Zjednoczenia 11, Warszawa 
(Stare Bielany), slou.pl

Jeden z najbardziej „zielonych” butików w Warszawie. Dosłownie i w przenośni. Po części to kwiaciarnia, w której kupisz liście palmowe, monstery i sukulenty, a po części butik z rzeczami wyselekcjonowanymi przez założycielkę, mieszkankę Bielan, w imię zasady: wszystko wyłącznie z naturalnych materiałów, produkowane na małą skalę. Są ubrania od polskich projektantów (np. kimona Łyko), rzeczy do domu (np. wykonane przez osoby niewidome szczotki Iris Hantverk), biżuteria, kosmetyki, książki.

Concet Store 21
ul. Podgórna 10/1, Poznań (Stare Miasto),
concept21.pl

 Niezmiennie to jedno z naszych ulubionych miejsc na mapie Poznania. Znajduje się dosłownie parę kroków od Starego Rynku, w przepięknej kamienicy, i specjalizuje się w wyszukanej modzie, oryginalnym designie i niszowych perfumach. W tym superstylowym miejscu wciąż się coś zmienia. Co chwila pojawiają się ­kolejne rzeczy, marki i nowy wystrój. Niezmienny jest tylko zapach w powietrzu – perfum Meo Fusciuni.

KYOSK
ul. Koszykowa 1, Warszawa (Śródmieście), 
kyosk.pl

Dwupiętrowy butik dla znudzonych modą z sieciówek. Są tu marki z całego świata, z przewagą skandynawskich, jak Gianni, Rodebjer, Custommade, a także sporo klasyki i polskiej mody. Wszystko starannie wybrała Edyta Rojek, założycielka miejsca, pasjonatka mody i pięknych rzeczy, którą często można spotkać za ladą. Jest w czym wybierać: poza ubraniami buty, torebki, biżuteria, świece i drobiazgi do domu. Możesz też napić się tu świetnej kawy i przejrzeć magazyny o modzie.

Między nami/sklep
ul. Bracka 20, Warszawa (Śródmieście), miedzynamicafe.com
Kawiarnia Między Nami to już kultowe miejsce w stolicy. Pojawiła się na mapie w tym ­samym roku co polska edycja ELLE. Po latach nad lokalem założyciele otworzyli butikowy hotel, a od niedawna za szklaną szybą kawiarni (z osobnym wejściem) działa butik z pięknymi rzeczami, także do domu, i modą vintage. Upolujesz tu buty Miu Miu, sukienkę Dolce & Gabbana czy okulary Chanel. Wszystko jak nowe. Jest też polska ceramika (np. August Design Studio i Wesky Studio) i mnóstwo drobiazgów z manufaktur z całego świata. Warto często wpadać, bo rzeczy szybko znikają.