Jeszcze jakiś temu kolekcjonerzy butów sportowych musieli się mierzyć z drwinami (no bo jak to, po co kupować buty, które zamiast na nogi trafiają na półkę?!). Teraz jednak sytuacja się zmieniła, bo coraz więcej ludzi rozumie, że buty z mocno limitowanych serii potrafią być całkiem sensownym przedmiotem inwestycji. Dowodem na to jest wspólna inicjatywa Sotheby’s i sklepu English Sole, w ramach której na aukcje trafiło 50 par sneakersów firmy Nike.

Wśród wystawionych na sprzedaż butów prym wiodą modele, które powstały we współpracy z artystami, takimi jak między innymi Eminem (cztery pary Jordanów IV w wersji „Encore”), DJ Khaled, Usher, Drake i Travis Scott. A także, jakżeby inaczej, Kanye West – model Yeezy 2 „Mismatch” podpisany przez muzyka jest wyceniany najdrożej z całej pięćdziesiątki. Zgodnie z szacunkami Sotheby’s cena  końcowa wyniesie od 40 do 60 tysięcy dolarów. Wysoko wyceniono też model Air Force 1 Entourage x Undefeated x Fukijama Gold, który zapewne doskonale kojarzą fani serialu „Entourage” produkcji HBO – jego oczekiwana cena mieści się w przedziale od 30 do 40 tysięcy dolarów.

Nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani współpracą z English Sole, aby zaprezentować tę starannie wyselekcjonowaną grupę niezwykle rzadkich sneakersów, z których niektóre nigdy wcześniej nie pojawiały się na publicznej aukcji. Kolekcja jest niezwykle różnorodna i obejmuje wszystko: od muzyki, przez sztukę, po projektowanie i modę… Mamy nadzieję, że dzięki tej ofercie będziemy mogli uhonorować wyjątkową historię każdego z nich. – powiedział Brahm Wachter z Sotheby’s.

Kto chce stać się posiadaczem jednej z wymienionych par, to ma jeszcze na to szansę – aukcje potrwają do 29 marca.