Rytuały pomyślności na Nowy Rok 2020 pomogą ci wejść w kolejną dekadę z zupełnie nowym spojrzeniem na świat. Czas skończyć z oglądaniem się przez ramię i analizowaniem spraw z przeszłości. Masz szansę stać się najlepszą wersję siebie, jeśli wreszcie odnajdziesz się w chwili teraźniejszej. Czasami potrzebny jest do tego rytuał, który pomoże ci przygotować się na zmiany i oczyści twój umysł z negatywnych myśli. Wiedzieli o tym już nasi przodkowie, którzy czcili Nowy Rok potrawami "na szczęście" oraz biesiadami wokół ognia.

Rytuały honorują zmiany, których doświadczamy, i dodają nam sił do pokonywania przeciwności losu.

Oto znane tradycje noworoczne, które przynoszą szczęście w Nowy Rok. 

Rytuały powodzenia - noworoczne potrawy

W polskiej kulturze panuje obyczaj, by przywitać Nowy Rok specjalnymi potrawami. Ich zjedzenie przed lub po północy obiecuje szczęście i dobrobyt w kolejnych miesiącach. Nasi przodkowie nie wstawali od stołu bez konsumpcji kilku szczególnych dań. Do dziś serwuje się je w trakcie Sylwestra w obawie przed tym starym przesądem. Dobrą wróżbę na kolejny rok przynosi zjedzenie okrągłego chleba symbolizującego życie zataczające koło. Pomyślność zapewniają również pączki, które powinno się zjeść na deser. Brak okrągłej potrawy w sylwestrowym menu zwiastował odwrotny efekt!

Rytuały powodzenia - okadzanie wnętrz

Tak jak w pełni i podczas nowiu Księżyca, na Nowy Rok warto odświeżyć swoje wnętrza. Oznacza to zrobienie porządków w domu,  wywietrzenie czterech ścian, oraz okadzenie przestrzeni ziołami. Do tego pradawnego rytuału wykorzystuje się wiązki smugowe skomponowane z roślin o silnych właściwościach, które odpędzają złą energię. W tym celu najlepiej sprawdzi się szałwia, rozmaryn, tymianek, lawenda czy nawet gałązki jodły lub sosny. Powietrze oczyści także niezastąpione "święte drzewko" - palo santo. Wybrane kadzidło należy zapalić i osmużyć nim dokładnie cały swój dom. Tak przygotowane wnętrza pozytywnie nastroją cię na Nowy Rok. 

Rytuały powodzenia - 12 dni spełnienia

Jedną z noworocznych tradycji w Hiszpanii jest wkładanie do ust tuzina zielonych winogron o północy, aby zapewnić sobie dobrobyt przez następne 12 miesięcy. Powszechny rytuał stanowi także przeznaczanie pierwszych 12 dni stycznia na planowanie całego roku. Ten czas wykorzystuje się z pełną uwagą, wizualizując, jak chcemy, żeby wyglądał nasz rok i spisując na kartce swoje marzenia. Miej na uwadze, że każdy dzień reprezentuje jeden miesiąc. Nie zapomnij wypowiadać swoich życzeń na głos!

Rytuały powodzenia - palenie starych kalendarzy

Jeśli rok 2019 naprawdę dał ci w kość, powinnaś jak najszybciej się z nim pożegnać. Jeszcze przed północą spal stary kalendarz, a jeśli go nie masz, spisz na kartce najbardziej nieudane miesiące. Następnie obwiąż daną rzecz czerwoną nitką i zrób na niej dziewięć supełków. Zapal świecę (najlepiej czarną lub białą), aby spalić ubiegłoroczny terminarz. To odpędzi od ciebie złe wspomnienia oraz negatywną wibrację. W trakcie rytuału myśl o swoich pragnieniach i wymów je na głos, spoglądając w płomień. Obrzędy z użyciem ognia mają najbardziej oczyszczającą moc!

Rytuały powodzenia - odpoczynek w Nowy Rok

Stary przesąd mówi, że w pierwszy dzień nowego roku trzeba stronić od swoich rutynowych zajęć. Odpuść sobie wszelkie prace domowe, gdyż "ten, kto w Nowy Rok zacznie zamiatać, wymiecie szczęście ze swojego domu". A tego przecież nie chcemy. Ciesz się dniem wolnym i zamiast obowiązków zajmij się przyjemnościami. Zjedz śniadanie w łóżku, pójdź na spacer, zrób sobie seans filmowy. Spraw, żeby ten dzień był wolny od trosk, lecz pełen chwil sprawiających radość.

Jak usunąć z domu złą energię? Rytuały oczyszczające >>