Niedawno przyglądaliśmy się najciekawszym markom holenderskim, włoskim i niemieckim, które tworzą swoje produkty z myślą o mężczyznach. Tym razem pod lupę weźmiemy kilka firm z Portugalii, o których warto pamiętać podczas kolejnych zakupów.

Carlos Santos

W Portugalii, podobnie jak w sąsiedniej Hiszpanii działa wiele firm, które wyspecjalizowały się w tworzeniu skórzanego obuwia. Jedną z nich jest Carlos Santos – firma, która ma w swojej ofercie zarówno modele bardziej eleganckie, jak choćby różne odmiany derbów, brogsów i monków, jak i te o bardziej sportowym charakterze, które sprawdzą się w stylizacjach casualowych i smart casualowych. Carlos Santos to jednak nie tylko buty, ale też skórzane akcesoria, takie jak paski do spodni.

Poente

Słowo „poente” oznacza w języku portugalskim „zachód” (w domyśle – Słońca) i trzeba przyznać, że niezwykle dobrze pasuje ono do opisywanej marki, która oferuje swoim klientom okulary. W firmowym sklepie można kupić zarówno oprawki do okularów korekcyjnych, jak i okulary chroniące oczy przed wpływem promieni słonecznych. Wybierać można spośród wariacji na temat najpopularniejszych wzorów o wiele bardziej znanej konkurencji, jak i zdecydowanie oryginalniejszych projektów autorskich.

Ideal & Co

Wspominaliśmy już, że Portugalia stoi produkcją wyrobów ze skóry i oferta marki Ideal & Co jest na to kolejnym dowodem. Tym razem nie mamy jednak do czynienia z producentem obuwia, a plecaków i toreb. Firma stawia na proste, wręcz surowe wzornictwo i wysoką jakość, co powinno przypaść do gustu tym, którzy wolą kupować rzeczy na lata. I choć oferta Ideal & Co to głównie wyroby ze skóry, to firma sprzedaje również plecaki i torby wykonane z dżinsu oraz bawełnianego płótna.

Isto.

Firma, która stawia na transparentność. W tym przypadku nie chodzi o to, że oferowane przez nią ubrania są szyte z przezroczystego materiału. Isto (co jest akronimem od słów Independent, Superb, Transparent, Organic) otwarcie informuje swoich klientów, ile kosztowały poszczególne elementy danej części garderoby. Tak na przykład prezentuje się schemat kosztów białego t-shirtu:

Isto. stawia na najprostsze fasony – jeśli ktoś zatem gustuje we wzorach typu basic, pozbawionych wymyślnych zdobień, to powinien zajrzeć na stronę portugalskiej marki.

Portuguese Flannel

Nazwa marki dobitnie mówi nam, z jakimi produktami będziemy mieli do czynienia. I rzeczywiście – główną ofertę marki stanowią flanelowe koszule, a ich stylistyka mocno inspirowana jest odzieżą roboczą i wzorami sprzed nawet kilkudziesięciu lat. Firma mocno stawia przy tym na aspekt ekologiczny – deklaruje między innymi użycie biodegradowalnych tkanin organicznych i rezygnację z folii oraz plastiku w procesie pakowania i logistyki.