Wiemy, że każdy z nas ma inne potrzeby i marzenia, ale są rzeczy, które zawsze poprawiają jakość życia. Wybrałyśmy dla ciebie pewne podpowiedzi i inspiracje.

1. Zacznij jeść to, co jest dobre dla ciebie, nie dla innych.

Próbowałaś wszystkiego? Od diety Adele po post Dąbrowskiej? Zamieniasz bezglutenowe posiłki na propozycje Atkinsa? A może keto? Albo tak modne ostatnio okienko żywieniowe? Czy wiesz, że twój organizm jest wyjątkowy i naprawdę tylko dokładne badania określą, czego potrzebujesz, by czuć się dobrze, stracić kilka kilogramów i zyskać dodatkową energię? Zapisz się do dietetyka, wykonaj konieczne badania i zacznij jeść zdrowo dla siebie. Nie dla innych. Z pewnością będziesz musiała zbadać poziom cukru (tzw. krzywa cukrowa), a także poziom hormonów i ogólną morfologię. Najlepiej przygotuj te badania jeszcze przed pierwszą wizytą, to przyspieszy decyzję o doborze odpowiedniej diety. Zastanów się też, jaki wysiłek fizyczny naprawdę lubisz i nie wmawiaj sobie, że skoro głównie spacerujesz, nagle zaczniesz uprawić crossfit. Do diety podejdź jak do nowego stylu życia, który jesteś w stanie polubić.

Getty Images

2. Rzuć papierosy.

Tak, dym papierosowy nie służy ani twoim płucom, ani sercu, ani urodzie. Wystarczy już, że czas płynie nieubłaganie, nie przyspieszaj go wdychając szkodliwe i toksyczne substancje smoliste. To właśnie te związki są główną przyczyną rozwoju chorób i śmiertelności wśród palaczy. Wiemy, że nie jest łatwo ot tak przestać palić, ale może w tym pomóc podejście metodyczne. Czyli jakie? Przygotuj plan z aktywnościami zastępczymi (spacery, siłownia, zaległe lektury). Odruch trzymania papierosa w ręku zastąp kolorowankami dla dorosłych. Unikaj też sytuacji, które do tej pory nierozerwalnie łączyłaś z „dymkiem” np. papieros podczas przerwy w pracy. Można wypróbować też gumy lub plastry nikotynowe, a jeśli i one nie zadziałają – umówić się na wizytę do lekarza, który może polecić leki na lub bez recepty. Można też rozważyć bezdymne rozwiązania - nie wytwarzają dymu, nie wydzielają też substancji smolistych. Do takich należą np. e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu. Co ciekawe, naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu, wzięli je na tzw. warsztat. A dokładniej porównali zawartość wolnych rodników w dymie z papierosa oraz w aerozolu z tych urządzeń. Do jakich doszli wniosków? Poziom wolnych rodników w fazie gazowej w aerozolu z podgrzewacza tytoniu (IQOS) jest mniejszy o około 99 proc. w porównaniu do ich ilości w papierosowym dymie. Może być to zatem mniej szkodliwe dla twojej urody i zdrowia niż papierosy. Pamiętaj jednak, że najwięcej zyskasz tylko wtedy, kiedy w pełni zerwiesz z tym nałogiem. Dlatego mów o tym głośno, by usłyszało to kilka bliskich ci osób, które będą cię w tej decyzji wspierać (i pilnować).

Getty Images

3. Odnajdź spokój.

Żyjemy w ogromnym tempie, stresie i napięciu. Na pandemię nałożyła się wojna, a potem kryzys gospodarczy. Od kilku lat poczucie zagrożenia praktycznie nas nie odstępuje. Nie mamy wpływu na wielkie procesy polityczno-gospodarcze, ale możemy zadbać o siebie. Co nam pomoże? Ćwiczenia oddechowe, które uspokajają ciało i umysł. Zajęcia jogi i mindfulness, uwalniające napięcia i utrzymujące nas w dobrej kondycji. Medytacja, która jest idealną drogą do poznania siebie i zadbania o wewnętrzny spokój. I jeszcze coś. W trudnym czasie, kiedy atakuje nas tak wiele złych i niepokojących wiadomości, naprawdę możemy ich nie czytać i nie oglądać. Wiemy, że jest źle. Zatrzymajmy się, wyciszmy, zadbajmy o siebie. Zamiast czytania wiadomości, nadróbmy książkowe zaległości. Trudne emocjonalnie filmy i seriale zamieńmy na coś lżejszego. Zainstalujmy w telefonie aplikacje do medytacji i słuchajmy relaksacyjnej muzyki. Byle dalej od zgiełku, byle bliżej wewnętrznego spokoju.

Getty Images

4. Nawilżaj swoje ciało i skórę.

Woda to jeden z naszych najcenniejszych skarbów. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, ma wpływ na wszystkie życiowe funkcje. Dostarcza tlen i niezbędne składniki odżywcze, poprawia krążenie i tym samym pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia. To właśnie od niego zaczyna się dobre samopoczucie. Wciąż zapominasz o tych ośmiu szklankach wody dziennie? Może postaw sobie na biurku dwie litrowe butelki i obiecaj sobie, że tym razem naprawdę po nie sięgniesz? Jednego dnia przygotuj napar rumiankowy i rozcieńcz go na tyle, by został jedynie delikatny smak. Drugiego – do dziennej porcji wody dodaj imbir i cytrynę. Kiedy indziej – odrobinę miodu. Umilaj sobie tworzenie nowego nawyku picia 2 litrów wody dziennie. Uwierz, że efekty zobaczysz już po kilku tygodniach. Wytrwaj do tego momentu, a poczujesz energię i zobaczysz jędrną, napiętą skóra. Zmniejszy się apetyt i obrzęki w ciele. Pojawi się uczucie lekkości. I zrozumiesz czym jest naprawdę doskonałe samopoczucie.

Getty Images

5. Zobacz, czy lubisz swoją pracę i jeśli nie: zmień ją.

To nieprawda, że w trudnych czasach nie da się znaleźć nowej, lepszej pracy. Wszystko jest możliwe, jeśli się do tego dobrze przygotujemy. Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czy naprawdę lubię to, co robię. Czy umiem sobie wyobrazić, że pracuję w ten sposób za dziesięć lub piętnaście lat? Oczywiście zmiana w życiu zawodowym będzie wymagała pewnych poświeceń, ale za jakiś czas będziemy sobie wdzięczne. Jeżeli czujemy w kościach, że nie jesteśmy w dobrym miejscu, zacznijmy od refleksji i poszukiwania swojego miejsca na ziemi. Możemy umówić się z coachem, doradcą zawodowym albo kimś szczęśliwym w swojej pracy, a posiadającym większe doświadczenie. Jeśli już zrozumiemy, co chciałybyśmy robić w pracy i do czego „śmieją nam się oczy”, wtedy pora na przygotowania. Może praca marzeń wymaga dodatkowych kursów lub szkoleń a także zdobycia nowych kwalifikacji. Na ten etap naprawdę nigdy nie jest za późno. Jest wiele historii kobiet, które zmieniły zawodowe życie o 180 stopni nawet w dojrzałym wieku. A kiedy już zdobędziesz nowe kompetencje, zrób profesjonalne portfolio, powiedz dosłownie wszystkim wokół, że chcesz zmienić pracę, pójdź osobiście do firm, o których marzysz i walcz o nowe życie. Ono jest tego warte. Podobnie jak twoje ciało zasługuje, byś dostarczała mu bezcennej wody, byś rzuciła palenie, ćwiczyła, dbała o swój spokój i dobrze się odżywiała. Przeżyj swoje życie jak najlepiej. I zacznij już dziś.

Getty Images