Eastwood zaczynał swoją karierę aktorską w połowie lat 50., ale prawdziwą sławę zyskał w następnej dekadzie za sprawą spaghetti westernów Seria Leone jak „Za garść dolarów” oraz „Dobry, zły i brzydki”. Zaprezentował tam małomównego twardziela o pochmurnej twarzy, który jest gotowy zwalczać zło na wszelkie sposoby. Jednak jego najsłynniejszą rolą okazał się inspektor Harry Callahan w doskonałym filmie sensacyjnym „Brudny Harry” z 1971 roku. Rzecz doczekała się jeszcze czterech kontynuacji, z których każda oferuje przyzwoitą rozrywkę.

Chyba jeszcze lepiej niż przed kamerą radzi sobie Eastwood za nią. Jako reżyser dostarczył niemałą ilość imponujących filmów („Mściciel”, „Biały myśliwy, czarne serce”, „Doskonały świat”, „Co się wydarzyło w Madison County”, „J. Edgar”), a nawet arcydzieło („Bez przebaczenia”). Zdecydowanie warto eksplorować jego reżyserski dorobek.

Z racji wczorajszych urodzin aktora postanowiliśmy odnotować ten fakt małym spojrzeniem na stylizacje Clinta. Okazuje się, że warto zaczerpnąć kilka wskazówek z garderoby aktora, który na przestrzeni siedmiu ostatnich dekad zawsze stawiał na nieskomplikowane stylizacje, podkreślające jego twardą osobowość i niezaprzeczalną charyzmę. Poniżej znajdziecie 5 lekcji stylu brudnego Harry’ego:

Koszulka polo

Koszulka polo jest powszechnie uznawana za elegantszą alternatywę dla T-shirtów z długim lub krótkim rękawem. To element odzieży, który kapitalnie sprawdza się w ciepłych miesiącach, ale tak naprawdę można po niego sięgać także, gdy nadejdzie jesień. Clint już w latach 60. nosił koszulkę polo tak jak należy – rozpiętą i odpowiednio przylegającą do ciała, co tylko podkreśla jego wysportowaną sylwetkę. Nie ma co się oszukiwać – każdy z nas powinien posiadać jedną koszulkę polo w swojej szafie.

Kamizelka w ramach urozmaicenia

Biała koszulka plus kamizelka, która natychmiast nasuwa skojarzenia z westernem? Czemu nie. Nic dziwnego, że widzimy tego typu dodatek w stroju Eastwooda – w końcu zagrał w naprawdę sporej ilości westernów. Jest to swoją drogą dość ciekawa próba przełamania bardzo klasycznego zestawu biała koszula-czarne spodnie. Jeśli akurat ktoś nie chce iść w takie rejony, to może postawić na kamizelkę w neutralnym kolorze lub w kratę. Jest to niegłupi pomysł, by spróbować nosić się inaczej bez korzystania z marynarki.

Marynarka w kratę

Skoro padło słowo marynarka, to trzeba zaznaczyć, że jej wersja w kratę jest jednym z tych strojów, które warto mieć pod ręką. Niezależnie od tego, czy będzie to marynarka w kratę tartan, Tattersall, księcia Walii czy w pepitę, ten wzór to pewny sposób, aby wyróżnić się z tłumu. To co akurat jest fascynujące u Clinta to fakt, że tę rzecz o sportowym charakterze potrafił ubrać na uroczystą premierę filmu (w tym przypadku chodziło o „Wysłannika przyszłości” z 1997 roku). Jest to cudowny przejaw nonszalancji, na którą mogą sobie pozwolić ludzie, którzy są pewni siebie. A tego Clintowi akurat nigdy nie brakowało.

Kurtka zamszowa

Paleta kolorów u Clinta jest praktycznie zawsze neutralna – aktor lubi stawiać na ciemniejsze odcienie. I w sumie wie co robi, bowiem ciężko sobie go wyobrazić w jakimś pstrokatym ubraniu. Powyższe zdjęcie świetnie oddaje jego styl – mamy czarną koszulkę polo, ciemnoszare jeansy i brązową kurtkę zamszową. To właśnie ten ostatni element nadaje sens całej kreacji, którą można byłoby uznać za jakiś normcore, gdyby nie elegancki zamsz. Przy okazji to znowu lekko westernowy akcent u aktora.

Kurtka skórzana

Zestawienie kurtki skórzanej z eleganckim strojem to coś, co od wielu lat proponuje w swoich kolekcjach Hedi Slimane, dyrektor artystyczny Celine, a wcześniej Saint Laurent. Dobrze dopasowana kurtka noszona z koszulą i krawatem jest po prostu idealnym wyglądem. Na zdjęciu Clint miał 80 lat, a stylówka godna skopiowania.

ELLE MAN POLECA: 5 LEKCJI STYLU Pierce’a Brosnana. Jak się nosił filmowy James Bond?

ZOBACZ: 5 LEKCJI STYLU George'a Clooneya. Te triki aktora zastosuj także w swojej szafie!

CZYTAJ: Co ma w szafie Daniel Craig? I ty możesz wyglądać jak filmowy James Bond!