O ile do wymienienia najważniejszych i najciekawszych marek modowych ze Stanów Zjednoczonych potrzebowalibyśmy zapewne artykułu składającego się nie z pięciu, a co najmniej pięćdziesięciu punktów (co i tak nie wyczerpałoby tematu). Takie zestawienie z czasem na pewno się u nas pojawi, ale zanim przyjrzymy się firmom amerykańskim, weźmiemy pod lupę te z Kanady.

Ze względu na fakt, że spora część tego kraju znajduje się na północy, to w asortymencie producentów ubrań i akcesoriów z Kanady można znaleźć wiele punktów wspólnych z tym, co oferują swoim klientom marki z Norwegii czy też Szwecji. Nie oznacza to jednak, że Kanadyjczycy są mocni tylko w segmencie zimowym i outdoor.

Herschel Supply Co

Firma, która w krótkim czasie (została założona w 2009 roku) zdążyła sobie wyrobić solidną opinię wśród konsumentów. Herschel Supply Co od samego początku skupiła się na tworzeniu plecaków i toreb w stylistyce vintage – ich produkty charakteryzują się prostymi formami, nieskomplikowanymi wzorami oraz obecnością cienkich, skórzanych pasków. Jeśli ktoś szuka trwałego, dobrze wyglądającego plecaka, którego design nie zestarzeje się z ciągu kilku lat, to powinien rzucić okiem na ofertę Herschel Supply Co, ze szczególnym uwzględnieniem modelu Little America. To plecak, który będzie pasował do praktycznie każdej stylizacji.

Canada Goose

Powstałej w latach pięćdziesiątych marce Canada Goose (która początkowo funkcjonowała pod nazwą Metro Sports) udało się osiągnąć naprawdę duży sukces. Firma początkowo zajmowała się produkcją skafandrów śnieżnych i płaszczy przeciwdeszczowych, ale w pewnym momencie podjęto decyzję o wejściu w segment kurtek puchowych wypełnionych gęsim pierzem. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, a dzięki położeniu dużego nacisku na jakość z czasem kurtki od Canada Goose zaczęły być postrzegane jako najlepsze w swoim rodzaju. Z racji na fakt, że firma nigdy nie zdecydowała się na przeniesienie produkcji poza Kanadę, nie są to produkty tanie, ale z pewnością warte swojej ceny.

Naked & Famous

Firma, która postawiła na specjalizację w jednym, konkretnym segmencie rynku i której ten ruch zdecydowanie się opłacił. Naked & Famous produkuje bowiem spodnie dżinsowe, które są uważane za jedne z najlepszych na świecie. Ich dżinsy są szyte ręcznie w Kanadzie (nie ma mowy o przenoszeniu produkcji do krajów azjatyckich) z najlepszego gatunkowo, sprowadzanego z Japonii denimu. Firma lubi przy tym współprace z ikonami popkultury – w sklepie znajdziemy spodnie z motywami z między innymi „Batmana”, „Ricka i Morty’ego” czy serii filmów „Piątek trzynastego”.

Viberg

Były ubrania, były akcesoria, więc teraz czas przyjrzeć się obuwiu. W Kanadzie działa wiele marek obuwniczych, ale naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na Viberga. To firma o długiej, bo sięgającej 1931 roku historii, zarządzana cały czas przez członków rodziny założycielskiej. Od lat produkuje ona buty, które swoją stylistyką nawiązują do obuwia roboczego okresu przedwojennego. W ostatnich latach Viberg ładnie wpasował się w odrodzenie dziedzictwa i wyrobów rzemieślniczych, znajdując dużą popularność na rynkach azjatyckich. Viberg nawiązał również współpracę z firmą Haven, a nawet z brytyjskim mistrzem w dziedzinie wyrobów wojskowych Nigelem Cabournem.

Muttonhead

Trendy streetwearowe są obecne na całym świecie, więc nic dziwnego, że pojawiły się także w Kanadzie. Jednym z przedstawicieli tego tego nurtu jest marka Muttonhead. Filozofia marki jest w dużej mierze odpowiedzią na modę typu fast-fashion, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnej produkcji w rodzinnym mieście marki – Toronto. W kolekcji Muttonhead można znaleźć wiele elementów odzieży aktywnej i wierzchniej, takich jak spodnie baseballowe, pikowane kurtki i bluzy.