Anna Karina, a właściwie Hanne Karen Blarke Bayer, karierę rozpoczęła jako nastolatka: pracowała jako wokalistka, występowała w reklamach, a nawet zagrała w krótkometrażowym filmie, który nagrodzono w Cannes. Pod koniec lat 50. wyjechała z rodzinnej Kopenhagi do Paryża, gdzie przyjęła pseudonim i trudniła się przez chwile modelingiem, aż poznała Jean-Luca Godarda, który zaproponował jej angaż w swoim filmie. Aktorka stała się muzą reżysera i wystąpiła w jego licznych filmach, które stały się też najgłośniejszymi rolami w jej dorobku filmowym. Karina grała też u Luigiego Viscontiego, Tony Richardsona i George'a Cukora.

Jakie filmy z jej udziałem warto obejrzeć w pierwszej kolejności? Przypominamy pięć kreacji aktorskich Anny Kariny, które na dobre wpisały się w popkulturę i są synonimem francuskiej Nowej Fali. 

Anna Karina: "Kobieta jest kobietą" (1961)

Główna bohaterka filmu, Angela, pragnie zostać matką, jednak nie może się porozumieć w tej kwestii z mężem. Émile nie widzi siebie wciąż jako ojca i jest nieustępliwy. To sprawia, że Angela przechodzi kryzys egzystencjalny, a ten dodatkowo pogłębia jeszcze znajomość z Alfredem, który próbuje przekonać do siebie kobietę. W końcu wdaje się ona w romans z nadzieją, że dzięki temu uda jej się spełnić marzenie o macierzyństwie. "Kobieta jest kobietą" to trzeci pełnometrażowy film Jean-Luca Godarda, w którym obok Anny Kariny pojawili się Jean-Claud Brialy i Jean-Paul Belmondo. Za rolę w tym filmie aktorka otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na 11. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. 

Anna Karina: "Żyć własnym życiem" (1962)

Nuda i brak pieniędzy - te dwie rzeczy towarzyszą na co dzień Nanie, pracownicy sklepu z płytami. Nie podoba jej się jej związek z dziennikarzem Paulem, a jej zarobki ledwo starczają na wychowanie dziecka, które wysłała na prowincję. Gdy pewnego wieczoru wychodzi z kina, na które wydała ostatnie pieniądze, zaczepia ją obcy mężczyzna i składa niemoralną propozycję. Nana przystaje na nią, a wkrótce przyjaciółka przedstawia ją suterenowi i wciąga w świat prostytucji. Niestety okazuje się, że Nana nie będzie w nim tak niezależna, jak jej się wydawało. Film "Żyć własnym życiem" zdobył Nagrodę Specjalną Jury na 23. MFF w Wenecji.

Kim była Anna Karina? Poznaj historię słynnej aktorki>>

Anna Karina: "Szalony Piotruś" (1965)

Ferdinand, znany jako Piotruś, na jednej z imprez w towarzystwie bogatych inteligentów spotyka swoją dawną kochankę - Marianne. Ich romans budzi się na nowo, ale jednocześnie oboje dopuszczają się zrodni: mordują i okradają gangstera. Nie widząc innego wyjścia, wyjeżdżają i ruszają w podróż po kraju. Są jak francuscy Bonnie i Clyde: naciągają napotkanych ludzi, kradną i zabijają każdego, kto stanie im na drodze. Jednocześnie nieustannie prowadzą głębokie rozmowy o życiu. Za rolę Ferdinanda/Piotrusia Jean-Paul Belmondo był nominowany w 1967 roku do nagrody BAFTA.

Anna Karina: 'Alphaville" (1965)

Film to miks dwóch gatunków: science-fiction i noir. W miasteczku Alphaville władzę "przejmuje" elektronowy mózg Alpha 60, który wprowadza bezwzględną dyktaturę nad ludzkimi umysłami. Wtedy w okolicy zjawia się dziennikarz Iwan Jonson, który okazuje się być tajnym agentem z misją uprowadzenia twórcy urządzenia - profesora Leonarda Nosferatu. Jego przewodniczką zostaje córka naukowca, również kontrolowana przez Alpha 60, a mimo to między tą dwójką zaczyna rodzić się uczucie. Co ciekawe, film celowo nagrano w czerni i bieli, by podkreślić osamotnienie mieszkańców miasteczka. 

Anna Karina: "Amatorski gang" (1964)

Odile zdradza swojemu partnerowi Franzowi, że w szafie w jej domu schowane zostały duże pieniądze i prawdopodobnie należą do przyjaciela jej ciotki Victorii. Na wieść o tym przyjaciel chłopaka, Arthur, nalega, by ten poznał go z ukochaną, a potem sam próbuje przekonać Odile do udziału w napadzie. Dziewczyna, zafascynowana Arthurem, zgadza się. W końcu cała trójka zaczyna planować rabunek, co okazuje wcale się być takie proste. "Amatorski gang" ("Bande à part") jest jednym z najlepszych nieanglojęzycznych filmów w historii kina według magazynu "Empire".