Starzenie się skóry to proces. Dlatego złe nawyki pielęgnacyjne i zaniedbania w tej sferze często „wychodzą” dopiero po latach. „Szkody, które wyrządzasz swojej skórze gdy masz dwadzieścia kilka lat ujawnią się, gdy przekroczysz kolejno 30., 40., i 50. rok życia” – przestrzega znana amerykańska dermatolożka Alicia Barba. „To efekt kuli śniegowej; każde zaniedbanie wróci, aby spędzać ci sen z powiek”. Jednak przemyślaną pielęgnacją, opartą na składnikach aktywnych o udowodnionym działaniu, możesz zbudować swoisty kapitał młodości – i czerpać z niego profity w kolejnych dekadach życia. Ważne, aby zacząć już przed trzydziestką. Podpowiemy ci, które z kosmetyków powinny stać się obowiązkowym punktem twojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

1. Serum z kwasem hialuronowym

Obok kolagenu i elastyny, kwas hialuronowy to jeden naturalnych budulców skóry, którego zaczyna ubywać wraz z wiekiem. To on decyduje o prawidłowym poziomie nawilżenia cery i pomaga zachować jej sprężystość. Jeśli do tej pory twoim jedynym kosmetykiem nawilżającym był krem – najwyższa pora, abyś dołożyła do niego serum z kwasem hialuronowym. Ma ono lepszą zdolność wiązania wody i penetruje skórę głębiej, niż bogate formuły. Aby uzupełnić zapasy tej substancji w skórze, wybierz kosmetyk z dużym stężeniem kwasu hialuronowego w składzie, które nadaje się do aplikacji pod krem. Przykłady?

2. Coś z witaminą C

Witamina C to silny antyoksydant, który chroni skórę przed atakami wolnych rodników odpowiedzialnych za degradację składników budulcowych skóry. W duecie z kremem przeciwsłonecznym, stanowi główną linię obrony przed oznakami fotostarzenia. Dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu oraz ujednolica koloryt cery, czyniąc ją bardziej świeżą i promienną. Właśnie z tych powodów nakładanie kosmetyku z witaminą C powinno stać się twoim codziennym rytuałem. Składnik ten znajdziesz zarówno w serach, jak i kremach czy tonikach – wybór formy zależy tylko od twoich preferencji. Pro tip: witamina C to doskonały składnik kremu pod oczy: pomaga rozjaśnić cienie, redukuje kurze łapki i sprawia, że spojrzenie jest bardziej świeże.

Najlepsze kremy i serum z witaminą C - przegląd >>>

3. Coś z retinolem

Retinol to najcięższy kaliber wśród składników anti-aging w kosmetologii – ale w niskich stężeniach możesz zacząć go stosować jeszcze przed skończeniem trzydziestki. Ponieważ naturalne zdolności skóry do odnowy zaczynają powoli zwalniać, dzięki pochodnej witaminy A utrzymasz je na takim samym poziomie jak wcześniej. Poza tym, retinol wyróżnia skuteczność potwierdzona ponad 30-letnimi badaniami naukowymi. „To jedyny składnik, który naprawdę posiada zdolność odbudowy kolagenu i redukcji objawów fotostarzenia, co wykazały badania” – przyznaje amerykańska dermatolożka Alicia Barba. Jaki kosmetyk z retinolem będzie dobry na początek? „Wybierz łagodny produkt bez recepty, który nie wywołuje podrażnień ani nie powoduje zbytniego złuszczania skóry. Zacznij od nakładania go co drugi wieczór; możesz mieszać niewielką ilość z kremem nawilżającym, co zwiększy tolerancję skórną” – radzi specjalistka. Oto dobre kosmetyki z retinolem na start:

Najlepsze serum z retinolem - nasz TOP 7 >>>

4. Krem z filtrem

Kropką nad „i” twojej pielęgnacji anti-aging powinna być codzienna aplikacja kremu z SPF – minimum 30, a najlepiej 50. Wśród kosmetologów i dermatologów panuje nawet stwierdzenie, że krem przeciwsłoneczny to najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy, jaki kiedykolwiek stworzono, ponieważ nie ma skuteczniejszego sposobu na spowolnienie starzenia się skóry niż ochrona przed słońcem. To właśnie promienie UV odpowiadają za uszkodzenia w DNA komórek i powstawanie nieestetycznych przebarwień. Dobry kosmetyk, który ma za zadanie przed nimi chronić, powinien zawierać stabilne filtry chroniące zarówno przed promieniowaniem UVB, jaki UVA. „Uwielbiam formuły z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu, które dają na skórze matowe wykończenie, a u 20-latek mogą dodatkowo redukować tworzące się czasem niedoskonałości” – doradza Alicia Barba. „Jeśli przebywasz na zewnątrz i jesteś aktywna, powinnaś reaplikować filtr co 2 godziny; jeżeli spędzasz czas głównie w domu, wystarczy, że nałożysz kosmetyk rano”.

Wybrałyśmy dobre kremy z filtrami fizycznymi, które są lekkie i nie pozostawiają tłustej warstwy na twarzy:

7 kremów z filtrem SPF 50, które nie są tłuste i nadają się pod makijaż >>>