Dostępne filmy to:

„Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie”

„Epidemie: niewidzialne zagrożenie”

„WHO w szponach lobbystów?”

„ Bakterie antybiotykoodporne – jak się przed nimi uchronić?”

Można je obejrzeć bezpłatnie na stronie https://www.arte.tv/pl/.

O filmach:

„Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie”

Sébastien Le Belzic, francuski korespondent w Pekinie od 15 lat, stworzył jedyny możliwy reportaż w stolicy Chin: nieruchomy dziennik o pustym i zamarzniętym mieście i imponującym aparacie bezpieczeństwa, który zmusza ludność do życia w kwarantannie, nawet jeśli w metropolii jest tylko sto przypadków zarażonych. Wirusowi żandarmi, którzy w normalnych czasach odgrywają rolę informatorów reżimu, kontrolują wyjścia z kompleksów mieszkalnych, mierzą temperatury, zarządzają punktami kontrolnymi na skrzyżowaniach. Kamery termowizyjne monitorują zdrowie pasażerów przy wejściu do metra, które jest nieobliczalnie puste, podobnie jak główne arterie miasta. Nieśmiało blogerzy i obywatele w sieciach społecznościowych próbują informować ludność, że istnieje wirus, który Pekin chce kontrolować bardziej niż ktokolwiek inny: wirus wolności.

„Epidemie: niewidzialne zagrożenie”

Nowe choroby rozprzestrzeniają się z imponującą prędkością: wirus Ebola spowodował śmierć w Afryce Zachodniej między 2014 a 2015 rokiem, teraz kolej na mniej śmiercionośnego koronawirusa, którego zakaźne rytmy doprowadziły jednak do prawdziwej psychozy na całym świecie. Dżuma, hiszpanka, ospa... Historia ludzkości naznaczona jest epidemiami, które (w wielu przypadkach) zdziesiątkowały światową populację. Dokąd prowadzą nas najnowsze badania? Czy naprawdę jesteśmy przygotowani na te niewidzialne zagrożenia?

„ WHO w szponach lobbystów?”

Niedofinansowana i silnie zależna od prywatnych darczyńców typu Bill Gates - czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadal może wypełniać swoją misję ochrony zdrowia publicznego, czy też jest już w pełni kontrolowana przez lobbystów? Reportaż śledczy na temat konfliktu interesów utrudniających działanie organizacji.

"Bakterie antybiotykoodporne – jak się przed nimi uchronić?”

Spadek skuteczności antybiotyków to jeden z największych problemów medycznych stulecia. Jego przyczyny są liczne: antybiotyki są zbyt często przepisywane, wykorzystuje się ich duże ilości w rolnictwie przemysłowym, a w wielu szpitalach panują złe warunki higieniczne. Każdego roku w Europie z powodu infekcji wywołanych przez bakterie oporne na antybiotyki umiera aż 33 000 osób.

 

W 2016 roku, ARTE - europejski kanał poświęcony kulturze uruchomił bezpłatny serwis VOD w języku polskim. ARTE po polsku to projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Początkowo serwis istniał po francusku i niemiecku jako, że ARTE to kanał tworzony z francusko-niemieckich, publicznych środków, aby popularyzować i promować różnorodność europejskiej kultury. W kolejnym etapie uruchomiono wersję angielską i hiszpańską, a później polską.