Poszukiwanie przyczyn uporczywego trądziku to niekończąca się odyseja. Testowanie wciąż nowych kosmetyków, maści i leków, odbijanie się od jednego gabinetu lekarskiego do drugiego, badania, zabiegi, suplementy, zioła, dieta – chwytasz się wszystkich środków, a pryszcze jak były, tak są. I gdy masz wrażenie, że wyczerpałaś już wszelkie opcje leczenia, warto wrócić do absolutnych podstaw. Skupiona na jak najszybszym zwalczeniu problemu, mogłaś w międzyczasie zapomnieć, jak ważna jest bariera hydrolipidowa skóry i prawidłowe oczyszczanie twarzy. A to właśnie te dwa, proste aspekty pielęgnacji mają ogromny wpływ na rozwój trądziku. Gdy równowaga skóry jest zaburzona, nie pomoże jej najlepsza maść od dermatologa. Dlatego zanim wdrożysz kolejną antytrądzikową kurację upewnij się, że na co dzień dobrze dbasz o skórę, dzięki czemu ma ona optymalne warunki do samoleczenia i regeneracji.

Poznaj 3 proste błędy w pielęgnacji, które mogą zaostrzać twój trądzik i uniemożliwiać jego wyleczenie.

Przyczyny trądziku: 1. Za mało nawilżasz twarz

Jednym z czynników wywołujących trądzik jest nadprodukcja sebum. I choć twoja twarz może się przetłuszczać nie oznacza to, że powinnaś zaniedbywać jej nawilżanie. U osób z tłustą cerą często jest ona odwodniona, a jej bariera hydrolipidowa osłabiona przez stosowanie wysuszających kosmetyków. Przesuszanie nakręca z kolei produkcję sebum, sebum zatyka pory, rozwija się stan zapalny i błędne koło się zamyka.

Prostym sposobem na jego przerwanie jest sumienne i dokładne nawilżanie cery, aby wzmocnić jej barierę ochronną. Dzięki temu naskórek będzie szybciej się regenerował i zyska odporność na rozwój szkodliwych drobnoustrojów wywołujących trądzik. Wiele osób z aktywnymi stanami zapalnymi obawia się jednak, że krem je „zapcha” i wywoła kolejną lawinę niedoskonałości. To się nie wydarzy pod warunkiem, że wybierzesz lekki kosmetyk o żelowej konsystencji, z ograniczoną ilością olejów oraz maseł, które mogą działać komadogennie. Wybierz na przykład Thalgo Energising Anti-Pollution Gel-Cream z kwasem hialuronowym i algami – jest lekki, świeży, skutecznie zatrzymuje wilgoć w naskórku i dobrze się wchłania. W dogłębnym nawilżeniu problematycznej cery pomoże ci też hialuronowy krem-żel Hydrativ od polskiej marki Tołpa – doskonale działa na cerę odwodnioną, nie obciąża jej i wspomaga regenerację mikrouszkodzeń (np. po niedoskonałościach). Na poprawę stanu cery dobrze wpłynie też SVR Sebiaclear Hydra, apteczny krem stworzony specjalnie do skóry tłustej i problematycznej, który nawilża, a przy okazji wspomaga gojenie się wyprysków.

Przyczyny trądziku: 2. Zbyt intensywnie złuszczasz skórę

Barierę hydrolipidową można osłabić nie tylko zaniedbując nawilżanie, ale przede wszystkim zbyt gorliwie podchodząc do złuszczania skóry. Wówczas cera całkowicie się rozregulowuje, jest podrażniona, łuszczy się, a stany zapalne pojawiają się ze zdwojoną częstotliwością. Wszystko dlatego, że naskórek nie ma czasu na regenerację, a co za tym idzie jego mechanizmy obronne przegrywają w starciu z bakteriami wywołującymi trądzik. Zjawisko „over-exfoliating” pojawia się w coraz większej liczbie artykułów naukowych i wypowiedzi dermatologów, którzy właśnie w tym czynniku upatrują przyczyny coraz częstszych problemów z trądzikiem u dorosłych.

Każda skóra wymaga innej częstotliwości złuszczania, dlatego bardzo trudno wskazać jedną uniwersalną zasadę, co ile dni stosować peelingi lub kosmetyki z kwasami. Specjaliści najczęściej zalecają, by pojedynczy zabieg złuszczający wykonywać maksymalnie 2 razy w tygodniu. Jednak można też peelingować twarz częściej, np. co 2 dni, tyle że kosmetykami o mniejszej sile działania – takimi jak toniki mikrozłuszczające z kwasami. Przykładem może być Thalgo Micro-Peeling Water Essence, który przeznaczony jest co codziennego stosowania. Przy cerze trądzikowej dobrze sprawdzi się też hitowy „krwawy” peeling The Ordinary – aplikuj go jednak nie częściej niż raz w tygodniu, bo jego działanie jest bardzo silne. Ten kultowy kosmetyk można teraz upolować w Douglas (i lepiej się pospieszyć, zanim się wyprzeda).

Pamiętaj przy tym, aby jednocześnie nie używać kilku preparatów złuszczających – przez całą kurację trzymaj się tylko jednego, a wtedy, przy zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych, skóra się ureguluje, trądzik ustąpi, a cera nie będzie podrażniona.

Przyczyny trądziku: 3. Nie oczyszczasz twarzy prawidłowo

Kolejną przyczyną trudnego w leczeniu trądziku może być nieprawidłowe oczyszczanie cery. W przypadku skóry tłustej, z poszerzonymi porami, jest to szczególnie ważne, bo właśnie w porach gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie wywołujące czerwone, bolące stany zapalne. Co więcej, osoby z trądzikiem często noszą kamuflujący makeup, więc muszą bardzo starannie usuwać jego resztki, aby nie zatykały ujść gruczołów łojowych. Ważne, by oczyszczać cerę skutecznie, ale delikatnie – bez nadmiernego tarcia i wysuszających kosmetyków z mocnymi detergentami. Niewskazane jest mydło, które zmienia pH skóry na zasadowe i w ten sposób zaburza jej równowagę, co także przyczynia się do rozrostu szkodliwej flory bakteryjnej.

Najzdrowszym sposobem oczyszczania trądzikowej cery jest koreańska metoda double cleansing – z użyciem olejku lub mleczka, a następnie łagodnego żelu albo pianki myjącej. Ważne, by w pierwszym etapie, do rozpuszczenia makijażu użyć olejku tzw. hydrofilowego, który w połączeniu z wodą tworzy łatwą do zmycia emulsję (czysty olej trudniej spłukać i może zalegać w porach wywołując niedoskonałości).

W drugim etapie twarz myjemy kosmetykiem tworzącym delikatną pianę, ale pozbawionym SLS czy SLES, czyli silnych detergentów powodujących przesuszenie skóry. Idealnie w tym celu sprawdzi się żel Hydra 5 od Herbal Essentials z aloesem i olejkiem miętowym. Dzięki zawartości miodu ma działanie antybakteryjne, a mięta i aloes odświeżają oraz koją cerę. Jeśli wolisz konsystencję otulającej pianki, wypróbuj Gentle Cleansing Foam od Clochee, która ma naturalny skład o właściwościach przeciwzapalnych i regenerujących.