O Solidarności się śpiewa, dedykuje jej spektatkle i wiece. Mało kto potrafi o tej przełomowej historycznie idei mówić prosto i bez patosu. Pokazujemy Wam wyjątkowy materiał grupy Film Produkcja, która postanowiła ukoronować 25 lat naszej wolności bardzo oszczędnym w formie, ale bogatym w treść wideo. Posłuchajcie, czym jest i była Solidarność dla pokolenia świadków wielkich zmian.

W materiale "Solidarność - pomyśl o tym" 36 znanych Polaków odpowiada na pytanie, o to jakie znaczenie ma dziś dla nich słowo „solidarność”. Czesław Mozil, Anna Mucha, Wojciech Modest Amaro, Jarosław Kuźniar, Jacek Santorski, Janina Ochojska, Beata Pawlikowska, Agnieszka Graff, Michał Rusinek Aga Zaryan czy Jacek Żakowski – to tylko niektórzy z rozmówców, którzy zgodzili się podzielić refleksją na temat rozumienia terminu „solidarność” i kondycji polskiego społeczeństwa w jego kontekście.

W materiale prasowym na temat produkcji czytamy:

Słowo „solidarność” od dekad poprzedza polską wolność – to powstanie ruchu związkowego „Solidarność” zapoczątkowało drogę ku III RP, wszyscy pamiętamy hasło „Nie ma wolności, bez solidarności”, a i teraz Nagroda Solidarności zostanie wręczona w przededniu obchodów 25-lecia wolności. Mimo to „solidarność” wydaje się istnieć w cieniu wolności.

Z rozmów z bohaterami filmu wyłania się intrygująca społeczna diagnoza. Bohaterowie, choć doświadczeni i świadomi swego miejsca w społeczeństwie, nie dają jednoznaczniej odpowiedzi na pytanie o osobistą i społeczną diagnozę „solidarności”. Zamiast tego stawiają pytania, na które muszą odpowiedzieć ci, którym zależy na Polsce i Polakach.

Pierwsza wersja filmu ma 9 minut, a powstała z kilkunastu godzin materiału.

„Nasz film to eksperyment. Jesteśmy ciekawi na ile w świecie nowych mediów taka rozmowa na tematy fundametnalne jest możliwa” – mówi pomysłodawca projektu, Mateusz Kirstein, dyrektor zarządzający Film Produkcji.

Reżyserką projektu jest Aleksandra Terpińska, wielkorotnie nagradzana w Polsce i za granicą za film „Święto Zmarłych”. „Mamy nadzieję na wywołanie dyskusji” – dodaje.

Film miał właśnie swoją premierę w sieci, a patronat nad projektem objął Prezydent RP. 

To nie jedyna internetowa aktywność z okazji jubileuszu czerwca 89, z którą dziś się stykamy. Google z okazji 25. rocznicy demokracji w Polsce przygotował specjalnego doodla, którego znajdziecie na głównej stronie polskiej wersji wyszukiwarki.

Google Doodle - 25 lat wolności