Znacie tag #bodypositive? To hasło ma ogromną siłę w Internecie. Używają go kobiety, które w pełni akceptują swój wygląd i nie boją się rozmawiać o rozstępach, nadwadze, menstruacji, ciąży czy karmieniu piersią. Nadeszły czasy, w których te tematy przesztają być tabu. Najwyższa pora, by przestać ukrywać swoje kompleksy i wstydzić się dziewczyńskich spraw. Wie o tym artystka Cinta Tort Catró pochodząca z Barcelony, jakiej sztuka jest protestem wobec seksizmu. Zdolna 21-latka pokazuje swoje prace na Instagramie @zinteta i liczy sobie już 22,7 tys. fanów. Jednak jej dzieła to nie obrazy, a części garderoby lub malunki na ciele zabarwione wszystkimi kolorami tęczy. 

Artystka postanowiła pokazać rozstępy w pozytywnym świetle, zamalowując je na różne odcienie. Dzięki temu bardziej przypominają tatuaż w stylu boho, niż znamiona na ciele, które wolałybyśmy ukryć. Przyciągają wzrok, jednak nie jako coś nieestetycznego, a pięknego i twórczego. Według Cintii każda z nas powinna w ten sposób postrzegać swoje "wady" - nauczyć się samoakceptacji. Dziewczyna w ten sam sposób podchodzi do tematu menstruacji. Maluje tęczę na podpaskach, tamponach i bieliźnie w miejsach, które zabarwiłaby krew. Nie chce, by miesiączka kojarzyła się z czymś odrażającym lub znienawidzonym. Przeciwnie, pragnie uczynić z niej naturalną rzecz, jaka nie świadczy o słabości, lecz o sile kobiet.

"Kiedyś nie czułam się dobrze ze swoją menstruacją i rozstępami. Żyłam przez to w konflikcie z własnym ciałem. Po latach zrozumiałam, że jeśli nie zaakceptuję wszystkich cech swojego wyglądu (włosów, znamion, rozstępów), nigdy nie będę w stanie siebie pokochać. Piękno tkwi w każdym z nas, to wspaniałe, że wszyscy się od siebie różnimy." - mówi artystka.

Cintia nazywa swój projekt "artywizmem" (od angielskich słów art + activism) i zamierza dalej odkrywać piękno w kobiecym ciele. Zamierza walczyć ze stereotypowym postrzeganiem płci żeńskiej oraz dążeniem do doskonałości jawiącej się na zdjęciach przerobionych przez Photoshop. Body positive!  

21-letnia artystka zamieniła rozstępy w tęczowe "dzieła sztuki" - ZDJĘCIA >>