Świetna wiadomość dla fanów twórczości Marca Chagalla. Muzeum Narodowe w Warszawie właśnie powiększyło swój zbiór o 14 prac z dojrzałego okresu twórczości artysty zakupionych na międzynarodowej aukcji. Wszystko to dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– To wyjątkowy zakup do zbiorów muzealnych w Polsce. Do Muzeum Narodowego w Warszawie trafia nie jedno dzieło, lecz cała kolekcja prac Marca Chagalla. Wzbogaciliśmy polskie zbiory o dzieła z absolutnego kanonu światowej sztuki XX wieku – tłumaczy minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.

Prace Marca CHagalla w MNW

Wiosną 2022 roku zakupione dzieła pojawią się na specjalnej wystawie czasowej w MNW. Ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, wynikające z wrażliwości podłoża i nietrwałości techniki prac, dzieła niestety nie mogą być prezentowane na stałej ekspozycji.

Nowo nabyte prace powstały w okresie rozkwitu technik rysunkowych i graficznych w zachodniej Europie w latach 60. i 70. XX wieku. Chagall łączy ze sobą gwasz i temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz, a nawet pastel. Część zakupionych dzieł przedstawia sceny ze Starego Testamentu, osobliwie, indywidualnie zinterpretowane, część – pary zakochanych, bukiety kwiatów i zwierzęta. Pojawiają się także nawiązania do dzieciństwa. W zbiorach Muzeum już wcześniej znajdowały się dwie wczesne grafiki Chagalla - ilustracje do autobiografii Mein Leben i Martwych dusz Gogola.

Marc Chagall - bio artysty

Marc Chagall urodził się w 1887 roku w w Łoźnie (okolice Witebska). Uczył się w Rosji (Petersburg) i we Francji (Paryż). Największy wpływ na jego twórczość wywarły studia artystyczne w Paryżu i kontakty ze środowiskiem École de Paris. W czasie II wojny światowej Chagall wyjechał do USA, w 1948 powrócił do Francji. Zmarł w 1985 roku. Prace Chagalla są pełne kolorów, fantastycznych postaci, elementów kultury żydowskiej. Często pojawiają się na nich anioły, zakochani, ptaki, dachy małych miasteczek, motywy biblijne.