O produktach z SPF powinno się mówić bez względu na porę roku, ale nadal większość osób uważa, że o ochronie przeciwsłonecznej powinno się pamiętać jedynie w okresie wiosenno-letnim. Promieniowanie UV oddziałuje na naszą skórę przez cały czas - wiedzą o tym Azjatki, które znane są ze swojej miłości do pielęgnacji skóry twarzy. Co więcej, w rytuale pielęgnacyjnym Koreanek filtr przeciwsłoneczny na stałe jest wpisany w słynne 10 kroków. Dlatego Europejki i Amerykanki szaleją na punkcie k-beauty, mieszkanki tamtej części świata mogą pochwalić się idealnym stanem cery. Bez zmarszczek, przebarwień, czy oznak zmęczenia. To nie tylko zasługa odpowiednich kremów, maseczek, czy serum, ale również produktów z SPF. O co chodzi z tą tajemniczą nazwą?

SPF (z ang. sun protection factor) to jeden z najpopularniejszych skrótów w świecie kosmetycznym. To wskaźnik oznaczający stopień ochrony przed promieniowaniem UV, mieszczący się między 2 a 50, choć coraz więcej firm oznacza swoje produkty wyższą wartością, nawet 70. Zamieszczona cyfra oznacza, ile mniej więcej możemy przebywać na słońcu i ile odbija promieni. Statystyki pokazują, że do oparzenia słonecznego dochodzi po 15 minutach ekspozycji, więc jeśli używamy np. kremu z SPF 15 to mnożymy go razy ten czas (15 x 15 min = 225). Uwaga, faktor (w zależności od fototypu skóry) działa i tak tylko przez ok. 2 godziny. Produkt należy aplikować kilka razy dziennie, jedna warstwa nałożona rano nie wystarczy. Dodatkowo, SPF oznaczono filtry chemiczne, absorbujące promieniowanie UV, co często obciąża skórę i sprawia, że traci poziom nawilżenia. Dlatego, coraz więcej kosmetyków ma w składzie zarówno filtry ochronne SPF, jak i mineralne (nie wnikają w głąb naskórka, jedynie tworzą film ochronny przed promieniowaniem UV). 

Rozumiemy pewną niechęć w używaniu filtrów przez cały czas. Dziennie aplikujemy kila warstw kosmetyków - kremy, serum, primer, podkład, róż do policzków, rozświetlacz, puder... lista jest długa. Na szczęście, najpopularniejsze marki pomyślały o produktach 2 w 1. Nie musimy z niczego rezygnować. W ofercie takich brandów, jak Bioderma, Embryolisse, Pharmaceris, La Roche-Posay, Dermedic, Avène, Decleor, czy Clinique znajdziemy kremy z wysokim filtrem i fluidem. Za to Vichy i SVR proponują kremy matujące z aksamitnym wykończeniem. Teraz możesz nie tylko wyglądać świetnie, ale również zadbać o skórę i uniknąć efektów fotostarzenia. Sprawdź wybrane kosmetyki >>