Alicja w Krainie Czarów, reż. Tim Burton, 2010

Tim Burton to jeden z topowych reżyserów ciekawych filmów fantasy. Jednym z nich jest Alicja w Krainie Czarów, będąca adaptacją powieści autorstwa Lewisa Carrolla, noszącej ten sam tytuł. W roli Alicji wystąpiła Mia Wasikowska, a na planie towarzyszyli jej tacy aktorzy jak Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway oraz Alan Rickman. Alicja w Krainie czarów to historia małej dziewczynki, która goniąc Białego Królika wpadła do jego tajemniczej nory, a tym samym zawitała do fantastycznego i nieco dziwacznego świata, zwanego Krainą Czarów. Żyją w nim zwierzęta mówiące ludzkim głosem, bajkowe stwory oraz śpiewający kwiaty. W filmie Burtona 19-letnia Alicja wraca do tej niezwykłej krainy, niewiele pamiętając z poprzednich odwiedzin. Okazuje się, że Kraina Czarów kompletnie się zmieniła. Film zdobył dwa Oscary i był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród BAFTA i Złotych Globów.

Film można obejrzeć na popularnej platformie HBO GO.

Kimi no na wa, reż. Makoto Shinkai, 2016

Ten japoński film animowany z gatunku fantasy opowiada o niezwykłych losach dwojga licealistów, będących mieszkańcami zupełnie różnych części Japonii, którzy w wyniku zadziwiających okoliczności zamieniają się ciałami. Film ten odniósł ogromny komercyjny sukces, a tym samym objął zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu najlepiej zarabiających filmów w Japonii w 2016 roku. Co więcej, jest czwartym najlepiej zarabiającym filmem w Japonii wszech czasów. Reżyser Makoto Shinkai podczas jednego z licznych wywiadów wyznał, że pisał scenariusz przez pół roku, a zainspirował go do tego japoński wiersz autorstwa Ono no Komachi. Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi w Tōhoku oraz film Interstellar Christophera Nolana stanowiły dla artysty dodatkowe źródła silnej inspiracji.

Sok z żuka, reż. Tim Burton, 1988

Jeśli dopiero zaczynasz swoją kinową przygodę z tym gatunkiem i chcesz obejrzeć dobre filmy fantasy, to te w reżyserii Tima Burtona będą wspaniałym wyborem na początek. Sok z żuka to komedia fantasy, opowiadająca historię dwóch duchów – Adama i jego żony Barbary, którzy po śmierci planują ponownie zamieszkać w swoim domu. Okazuje się, że został on już zajęty i zamieniony w zastawione rzeźbami muzeum przez rodzinę miłośników sztuki. Adam i Barbara, chcąc odzyskać swój dom, zwracają się z prośbą o pomoc do upiornego bioegzorcysty, Beetlejuice'a. Ten deklaruje, że wypędzi irytującą rodzinę z domu duchów i zaczyna planować pełen osobliwego poczucia humoru plan pozbycia się niechcianych natrętów. W rolach głównych wystąpili Alec Baldwin, Geena Davis, Winona Ryder, Michael Keaton, Jeffrey Jones oraz Catherine O’Hara.

Czarnoksiężnik z krainy Oz, reż. King Vidor, Mervyn Leroy, George Cukor, Norman Taurog, Victor Fleming, 1939

Ten amerykański film przygodowo-fantastyczny w 2007 roku został umieszczony na słynnej liście UNESCO „Pamięć Świata”. W rolach głównych możemy zobaczyć takich aktorów jak E.Y. Harburg, Harold Arlen, George Bassman, George E. Stoll, Robert W. Stringer i Herbert Stothart. Fabuła rysuje się wokół losów 12-letniej Dorotki, którą w wyniku niewyjaśnionych okoliczności porywa tornado i wraz z psem przenosi do fantastycznej krainy Oz. Dziewczynka podejmuje próbę odnalezienia jej władcy, pokładając w nim nadzieję na powrót do domu. Wyrusza więc na poszukiwania Szmaragdowego Grodu, w którym to ma mieszkać ten potężny czarownik. Podczas wyprawy Dorotka zyskuje szereg nowych przyjaciół, takich jak Blaszany Drwal, Strach na Wróble i Tchórzliwy Lew, którzy dołączają do dziewczynki, również pragnąc poznać wielkiego czarnoksiężnika i licząc na to, że poproszą go o spełnienie swoich marzeń. Niezwykłe plany przyjaciół usilnie stara się pokrzyżować Zła Czarownica z Zachodu. Film zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1939 roku. Jest również wielokrotnym laureatem Oscarów.

Hobbit: Niezwykła Podróż, reż. Peter Jackson, 2012

Fantastyka to gatunek obfitujący w długie, wieloczęściowe serie. Jedną z nich stanowi Hobbit, trylogia, będąca adaptacją powieści Tolkiena, a zarazem prequelem wchodzącej wówczas do kin trylogii filmowej o tytule Władca Pierścieni. Hobbit: Niezwykła podróż stanowi pierwszą część tej fantastycznej opowieści, a w rolach głównych występują Martin Freeman, Ian McKellen oraz Richard Armitage. Fabuła przedstawia okres sześćdziesięciu lat poprzedzających główne wydarzenia w ekranizacji Władcy Pierścieni i opowiada o losach hobbita Bilbo, który postanawia wyruszyć w towarzystwie czarodzieja Gandalfa i trzynastu krasnoludów w niebezpieczną podróż do Samotnej Góry. Celem podróży jest pokonanie smoka Smauga i odzyskanie przywłaszczonych przez niego skarbów.

Opowieści z Narnii: lew, czarownica i stara szafa, reż. Andrew Adamson, 2005

To znakomita mieszanka kina familijnego i fantasy, idealna na listopadowy rodzinny wieczór. Produkcja okazała się olbrzymim sukcesem i doczekała się aż dwóch kontynuacji. Ten ciekawy film fantasy opowiada o historii czwórki rodzeństwa, które pewnego dnia odnajduje drogę prowadzącą do Narnii – tajemniczej krainy zamieszkiwanej przez mityczne stworzenia i zwierzęta mówiące ludzkim głosem. Bramę do tego tajemniczego świata stanowi zwykła, stara szafa znajdująca się w wiejskim domu, należącym do nieco zdziwaczałego profesora. Mieszkańcy tej niezwykłej krainy od stu lat żyją w ogromnym strachu, ponieważ znajduje się ona pod władaniem złego czaru. Dzieci postanawiają pomóc Lwu Aslanowi, będącemu prawowitym władcą krainy, w pokonaniu Białej Czarownicy i przywróceniu w Narnii bajkowej atmosfery. Ciekawostką jest fakt, że część zdjęć do filmu odbywała się w Polsce, nad zamarzniętym jeziorem w okolicy Puszczy Białowieskiej. W 2005 roku film nagrodzono Oscarem za najlepszą charakteryzację.

Thor: Ragnarok, reż. Taika Waititi, 2017

To propozycja dla osób lubiących filmy akcji. Taika Waititi napisał scenariusz tego dzieła inspirując się serią komiksów opowiadających o superbohaterze i należących wydawnictwa Marvel Comics. W głównych rolach występują Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett, Idris Elba, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Karl Urban, Mark Ruffalo oraz Anthony Hopkins. Jak rysuje się fabuła tego filmu? Główny bohater, o imieniu Thor, jest więziony przez ognistego demona. Aby móc powrócić do Asgardu, musi pokonać Hulka w widowiskowej walce gladiatorów. Wtedy będzie mógł uratować Asgard przed Helą i Ragnarökiem. Co ciekawe, reżyser filmu używając technologii motion capture zagrał w swoim filmie dwie postacie – Korga, przyjaciela Thora z Saakary oraz demona Surtura. Na ekranie pojawił się również Stan Lee, twórca komiksów Marvel Comics.

Film dostępny jest na platformie HBO GO.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny, reż. , 2001

Nie ma osoby, która nie słyszałaby o Harrym Potterze. Kamień Filozoficzny to ekranizacja pierwszej części przygód słynnego czarodzieja z charakterystyczną blizną na czole, który w dniu swoich 11 urodzin odkrywa, że posiada magiczne moce. Mimo sprzeciwu swoich prawnych opiekunów wyrusza do Hogwartu, Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie poznaje swoich przyjaciół – Hermionę i Rona. Chłopiec odkrywa równoległą, nieznaną mu dotąd, magiczną rzeczywistość: uczestniczy w zajęciach nauki czarów, latania na miotle i uczy się posługiwania magiczną różdżką. W wyniku splotu niezwykłych zdarzeń, Harry Potter znajduje się w centrum niebezpieczeństwa, któremu brawurowo stawia czoło. W rolach głównych występują Daniel Radcliffe, Emma Watson,Rupert Grint oraz Robbie Coltrane, Richard Harris i Maggie Smith. Muzykę do filmu skomponował John Williams.

Film dostępny jest w bibliotece Netflix oraz na platformie HBO GO.

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, reż. Peter Jackson, 2001

To pierwsza część trylogii „Władca Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona - stanowi adaptację słynnej powieści Tolkiena. W głównych rolach występują Elijah Wood, Sean Astin, Viggo Mortensen, Orlando Bloom, Ian McKellen. Jest to wciągająca historia małego hobbita o imieniu Frodo, który wyrusza w niebezpieczną podróż do Mordoru, chcąc zniszczyć tajemniczy pierścień. Film jest czterokrotnym zdobywcą Oscara – za muzykę, charakteryzację, zdjęcia oraz efekty specjalne, przy czym otrzymał aż trzynaście nominacji do tej nagrody. Dwukrotnie otrzymał także nagrodę MTV Movie Awards w takich kategoriach jak najlepszy film oraz przełomowa rola męska – doceniono grę aktorską słynnego Orlando Blooma. Mimo, że film stanowi adaptację powieści Tolkiena, znawcy znajdują liczne różnice między książką a jej ekranizacją. Na przykład, twórcy filmu zdecydowali się całkowicie pominąć postać Toma Bombadila i jego żony Złotej Jagody, a razem z nimi cały wątek Upiorów Kurhanów.

Film dostępny jest w bibliotece Netflixa.

Gremliny rozrabiają, reż. Joe Dante, 1984

Gremliny rozrabiają to, dla odmiany, jeden z kultowych horrorów gatunku fantasy. Film prezentuje historię chłopca, który w ramach gwiazdkowego prezentu otrzymał ślicznego futrzaka o imieniu Gizmo. Szybko okazuje się jednak, że zajmowanie się niesfornym stworkiem nie należy do prostych, ponieważ obowiązkowo należy stosować się do trzech żelaznych zasad – nie wolno narażać Gizmo na kontakt z wodą, wystawiać go na światło, ani karmić po północy. Po tym jak główny bohater nieopatrznie łamie wszystkie trzy sztandarowe zasady, ze słodkiego i pięknego futrzaka pod wpływem wody zaczynają wydostawać się zielone, brzydkie Gremliny. Zielone stwory rozmnażają się w niezwykle szybkim tempie i zaczynają terroryzować całe miasto, atakując ludzi i demolując całą okolicę. W rolach głównych możemy zobaczyć takich aktorów jak Zach Galligan, Phoebe Cates, Hoyt Axton oraz Corey Feldman. W 1985 roku film otrzymał nagrody Saturn za najlepszą reżyserię (Joe Dante), muzykę (Jerry Goldsmith), efekty specjalne (Chris Columbus) oraz najlepszą rolę drugoplanową (Polly Holliday).