Mad Max: Fury Road

Jeśli myślicie, że Mad Max to kolejna przeładowana efektami specjalnymi hollywoodzka bajka to możecie się nieźle zdziwić. Okazuje się, że film w istocie jest bardzo feministyczny, co zachwyciło krytyków i rozgniewało organizacje walczące o prawa mężczyzn. Mad Max w sprawny sposób wyjaśnia, że nie chodzi o to, żeby kobiety rządziły światem, ale o to, żeby miały w nim równy udział. To, że kilku facetów musiało się poświęcić... no cóż, takie jest życie.

Frances Ha

Przenosimy się z pustyni do betonowej dżungli. Okazuje się, że tu wcale nie jest łatwiej. Frances Ha jest chaotyczną, niedojrzałą i niezdecydowaną dziewczyną, która nie wie czego chce od życia. Jej kariera stoi pod znakiem zapytania, z facetami jej się nie układa, a przyjaciółka zrywa z nią znajomość. I wiecie co? Frances Ha podnosi się z bolesnego upadku i zostaje bohaterką naszych czasów. Więcej szczegółów nie zdradzamy!

Thelma i Louise

Klasyk w reżyserii Ridleya Scotta, który po prostu trzeba obejrzeć. Thelma i Louise to przyjaciółki znudzone prowincjonalnym życiem w którym kobieta jest tylko dodatkiem do mężczyzny. Pewnego wieczoru w przydrożnym barze Thelma staje się ofiarą napaści. Gwałtowi zapobiega Louise, która zabija oprawcę. Weekendowy wypad przyjaciółek zamienia się w wielką ucieczkę przed policją. 

Karmel 

Pięć kobiet, centrum Bejrutu, salon kosmetyczny. Bohaterki w trakcie zabiegów upiększających opowiadają o swoich problemach i przemyśleniach. Jak mówi reżyserka filmu "Karmel" to historia o kobietach, które cierpią wskutek konfrontacji pełnego hipokryzji, orientalnego systemu z modernizmem zachodnim.

Erin Brockovich

To autentyczna historia amerykańskiej aktywistki na rzecz ochrony środowiska. Zanim jednak Erin stała się symbolem Ameryki była samotną matką po wypadku samochodowym, z trójką dzieci, bez wykształcenia i perspektyw na ciekawą pracę. Kto jeszcze nie widział filmu z Julią Roberts, niech zobaczy ile pokładów energii może znaleźć w sobie kobieta.

Obcy

To kolejny film na naszej liście, który wyreżyserował Ridley Scott. Przypadek? Tym razem bohaterką jest heroina z żelaza, czyli porucznik Ellen Ripley. Na statek kosmiczny Nostromo przedostaje się obca forma życia, która niszczy każdego kogo spotka na swojej drodze. Ujść z życiem udaje się tylko Ripley i rudemu kociakowi o imieniu Jonesy. Twarda sztuka!

Merida Waleczna

Czy bajki mogą być feministyczne? "Merida Waleczna" to historia w której nie występuje klasyczny wątek miłosny. Rudowłosej dziewczynie nie w głowie małżeństwo. Jej pasja to strzelanie z łuku i jazda konno. Dziewczynka przejawia też zdolności przywódcze, których pozazdrościłby jej nie jeden królewicz.

Wszystko o mojej matce

"Wszystko o mojej matce" to film o skomplikowanych relacjach między kobietami, trudnym macierzyństwie i poświęceniu. To również jeden z najważniejszych obrazów Pedro Almodovara w którym pierwszoplanowe role grają kobiety lub kobiety uwięzione w ciałach mężczyzn. Reżyser jak nikt inny potrafi zrozumieć i wiarygodnie pokazać je na ekranie. Pozycja obowiązkowa!

Człowiek z Marmuru

Jeden z najważniejszych filmów polskiej kinematografii z fantastyczną rolą Krystyny Jandy. Agnieszka z "Człowieka z Marmuru" to bez wątpienia jedna z najsilniejszych kobiet w polskim kinie. Bohaterka filmu Andrzeja Wajdy mówi w imieniu wszystkich kobiet, które tworzyły naszą historię i zostały zapomniane.

Mustang

"Mustang" to historia pięciu sióstr, które wkraczają w dorosłość. Dziewczyny są wychowywane przez konserwatywnego wuja i babcię, którzy zgodnie uważają, że najlepsze co może je spotkać w życiu to dobry mąż. Każda z sióstr wybiera dla siebie inną drogę. Film Deniz Gamze Ergüven pokazuje jak kulturowe wzorce mogą zaszczuć kobiecą seksualność. 

 

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy