Nie wyobrażasz sobie życia bez sportu? Przekraczasz granice własnego ciała i ciągle masz ochotę na więcej? A może masz wobec siebie plan, który chcesz zrealizować do końca roku? Niezależnie od tego co chcesz osiągnąć, cel pomoże ci osiągnąć dziennik treningowy. To będzie twój osobisty, sportowy pamiętnik.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Każdy, kto żyje aktywnie doskonale wie z czym wiąże się to hasło. Sport też może być jak narkotyk. Skutecznie uzależnia, a im jesteś lepsza, tym większe są twoje oczekiwania. Każda dyscyplina stawia przed tobą jakieś wyzwania. Sama najlepiej wiesz, które są dla ciebie najważniejsze. Aby nie tracić motywacji i chęci do działania – warto stawiać sobie cele. Zarówno te małe jak i większe. Dążenie do nich sprawi, że będziesz cieszyć się z sukcesów i lepiej zorganizujesz czas przeznaczony na ćwiczenia. Dziennik treningowy to miejsce, w którym powinnaś to wszystko zapisywać. Robić pomiary, wklejać zdjęcia, rejestrować postępy i stale podnosić sobie poprzeczkę.

Gotowa do startu

Ustal priorytety. Czasem jest to: budowa masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej, podniesienie wytrzymałości, czy zwiększenie elastyczności ciała, czasem przygotowania do zawodów lub maratonu. Nie potrafisz ułożyć dla siebie planu treningowego? Poproś o pomoc trenera. Jeśli ćwiczysz na siłowni – warto na przykład zapisywać obciążenia jakie stosujesz podczas treningu. Jeśli biegasz lub jeździsz na rowerze – zapisuj ilość pokonanych kilometrów, jeśli tańczysz zapisuj czego nowego udało ci się nauczyć, nagrywaj filmiki, rób zdjęcia. Rejestruj własne sukcesy i nie spoczywaj na laurach.

Monitoruj swoją pracę

Co jakiś przewracaj kartki. Analizuj i obserwuj jak ci idzie. Zastanów się co możesz zmienić, co ulepszyć. Zapiski pozwolą też zorientować się w tym, co robisz źle i zastanowić, nad czym trzeba jeszcze popracować. Być może zauważysz też, jakich elementów w twoim programie treningowym zabrakło. Urozmaicaj swoje treningi i modyfikuj ćwiczenia. Próbuj nowych dyscyplin i zapisuj, co ci się w nich podobało.

Dziennik żywieniowy

Doskonałym pomysłem jest także założenie dziennika żywieniowego. Miejsca, w którym zapisujesz co i o której godzinie jesz. Jeśli masz chęci, by wprowadzić zmiany w diecie, dziennik treningowy doskonale cię zmotywuje i pomoże pozostać konsekwentnym. Warunek jest jeden - musisz być wobec siebie całkowicie uczciwa.

Dziennik elektroniczny czy papierowy?

Za dziennik może posłużyć zwykły zeszyt lub specjalnie skontruowany notatnik. Innym, bardziej popularnym rozwiązaniem są wersje online. Stron z dziennikami treningowymi jest coraz więcej. Odpowiednią aplikację możesz zainstalować także w telefonie.

ĆWICZ BEZPIECZNIE - UBEZPIECZENIA SPORTOWE >>

Czytaj także:

1000 spalonych kalorii - treninf Barry's Bootcamp>>

Odchudzanie - siłownia czy aerobik?>>