Niedoczynność tarczycy - przyczyny i objawy choroby

Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana wydzielaniem przez ten gruczoł niedostatecznej ilości hormonów, choć termin ten odnosi się również do skutków ich niedoboru. Do zaburzeń dochodzi najczęściej, gdy organizmowi brakuje jodu, lecz przyczyną może być także wada wrodzona, choroba Hashimoto, medyczne usunięcie gruczołu, czy efekt działania leków na inne schorzenia. Zmagające się z nią kobiety mają częste problemy z nagłym wzrostem masy ciała, obrzękami, złym samopoczuciem, wypadaniem włosów i innymi dolegliwościami. Choć leczenie niedoczynności tarczycy opiera się na przyjmowaniu leków wyrównujących poziom hormonów, najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia dieta! To dzięki niej organizm zaczyna prawidłowo funkcjonować, naprawiając stojący w miejscu metabolizm.

Zakupy kuchenne:

 

Niedoczynność tarczycy - co jeść, gdy zmagasz się z tym problemem?

W tym przypadku sprawdzi się dieta redukcyjna i ściśle rządzące nią reguły! Grunt, to jeść regularnie (5 razy dziennie) i spożywać odpowiednią ilość kalorii w postaci zdrowych, jak najmniej przetworzonych produktów. Istotą leczenia problemów z tarczycą jest unikanie składników diety o wysokim IG. Ważna jest również rezygnacja ze smażonych, tłustych dań oraz ograniczenie kofeiny. Pomocny w leczeniu staje się ruch, szczególnie gdy każdy dzień spędzasz za biurkiem. Jogging, długi spacer, fitness lub joga skutecznie wyzwalają w mózgu endorfiny (odpowiedzialne za lepszy nastrój), polepszają trawienie i nie pozwalają ciału na przyrost dodatkowej tkanki tłuszczowej. 

Dieta w niedoczynności tarczycy - co jeść, a czego unikać w trakcie leczenia?

1. Niedoczynność tarczycy a dieta: spożywaj białko 

Dieta w niedoczynności tarczycy, fot. Fotolia

W diecie dla chorujących na niedoczynność tarczycy nie powinno brakować białka! Czas sprawić, by zajmowało ono kluczowe miejsce w Twoim codziennym menu. Niech każdy posiłek składa się z przynajmniej 20-30% tego składnika, będącego niezbędnym stymulantem hormonu wzrostu, który wspomaga spalanie tłuszczu (przyśpieszając spowolniony metabolizm!). Warto postawić na białko zwierzęce - szczególnie to znajdujące się w rybach morskich, bowiem wraz z nimi dostarczysz organizmowi sporą dawkę kwasu omega-3 oraz jodu niezbędnego w leczeniu choroby. Kluczowe są również niektóre super foods, mające w składzie owe cenne składniki. Mowa o spirulinie, migdałach, siemieniu lnianym, nasionach chia oraz ziarnach konopi. Miksuj z ich udziałem owocowe koktajle! 

 

 

 

2. Niedoczynność tarczycy a dieta:  postaw na witaminy i przeciwutleniacze

Dieta w niedoczynności tarczycy, fot. Fotolia

Przeciwutleniacze (inaczej zwane antyoksydantami) to prawdziwy wróg wolnych rodników! Ich spożywanie zapewnia młodość na dłużej, spowalniając procesy starzenia się ciała, i zmniejsza stany zapalne tarczycy. Warto łączyć je ze składnikami, na których niedobór jesteś narażona w trakcie choroby.  Należą do nich witamina A, C, DE, czy beta-karoten, pozyskiwane z takich produktów, jak: gotowana marchew, dynia, awokado, cytrusy, bataty, melon, morele, sałaty, szpinak, jarmuż, czerwona papryka, orzechy, nasiona. W Twojej diecie nie powinno brakować podstawowych pierwiastków - selenu i cynku, które znajdują się w owocach morza, pestkach słonecznika, brązowym ryżu, grzybach, czy płatkach owsianych.  

 

 

 

3. Niedoczynność tarczycy a dieta: włącz do diety zdrowe węglowodany

Dieta w niedoczynności tarczycy, fot. Fotolia

Nisko-węglowodanowe menu spowoduje, że staniesz się senna i osłabiona, co może znacznie pogorszyć Twój stan. Tej metodzie raczej podziękujemy! Należy więc postawić na zdrowe węglowodany (posiadające niski indeks glikemiczny), do których należą owoce, zboża i warzywa zawierające skrobię. Ważne, by z nowego jadłospisu wykluczyć produkty z białej mąki, a najlepiej większość składników zawierających gluten (szczególnie w przypadku choroby Hashimoto). Zamiast nich do dań wprowadź kaszę jaglaną, gryczaną, tapiokę, brązowy ryż, komosę ryżową, teff oraz amarantus. Jeśli chodzi o owoce, warto spożywać je w formie soków i koktajli. Z kolei warzywa powinny stanowić obowiązkowy dodatek do większych posiłków, w postaci surowej lub ugotowanej na parze (by zachowały witaminy i enzymy). Unikaj produktów zawierających goitrogeny. Te antyodżywcze związki szkodzą tarczycy! Mają je w sobie brokuły, brukselka, kapusta, czy kalafior - pamiętaj, by nie spożywać ich przed ugotowaniem.

 

 

 

4. Niedoczynność tarczycy a dieta: Postaw na zdrowe tłuszcze

Dieta w niedoczynności tarczycy, fot. Fotolia

Co jeszcze sprawdza się na diecie leczącej niedoczynność tarczycy? Najwyższa pora zwrócić uwagę na stosowane w kuchni tłuszcze! Zdrowe oleje dodane do surowego bądź gotowanego posiłku polepszają wchłanianie się do organizmu witamin i cennych aminokwasów. Dodatkowo, przy rezygnacji z dań smażonych, zwiększają energetyczną wartość pożywienia, by na dłużej zaspokoić apetyt. Na jaki tłuszcz postawić? Ten nieprzetworzony, tłoczony na zimno - z awokado, nasion lnu, oliwek lub wiejskiego mleka (w postaci naturalnego masła). Twój jadłospis wzbogaci także olej kokosowy zawierający kwas laurynowy, wzmacniający pracę układu hormonalnego. 

 

 

 

5. Niedoczynność tarczycy a dieta: Zrezygnuj ze słodyczy

Dieta w niedoczynności tarczycy, fot. Fotolia

Niestety, czas pożegnać się ze słodyczami! Kuszące przekąski w postaci wysokoprzetworzonych produktów (zawierających tonę cukru i tłuszcze trans!) tylko potęgują niekorzystne zmiany wywołane przez niedoczynność tarczycy. Taki "niewinny deser" spowalnia metabolizm i gwarantuje szybki spadek energii. Czy dla słodkiej chwili zapomnienia naprawdę warto narażać swoje zdrowie? Zamiast kupnych batonów, ciasteczek, landrynek, oraz czekoladek postaw na naturalne alternatywy! Biały cukier zastąp miodem, melasą, syropem klonowym, daktylami, czy ksylitolem. Nie bój się eksperymentować w kuchni - z suszonych owoców, płatków jaglanych, orzechów i wiórków kokosowych stworzysz apetyczne, zdrowe praliny, a z awokado z powodzeniem wyczarujesz bezglutenowy, czekoladowy mus!