DASH Diet, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension to dieta mająca na celu obniżenie ciśnienia tętniczego oraz krwi. Ta filozofia zdrowego odżywiania została wymyślona kilka lat temu przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego (National Heart, Lung, and Blood Institute). Niestety w tamtym czasie nie cieszyła się tak wielką popularnością jak dieta Atkinsa, popularna South Beach, bezglutenowa, czy Paleo. Teraz amerykańscy lekarze i dietetycy wracają do DASH Diet i przekonują, że to najlepszy sposób na schudnięcie.

Dieta DASH - na czym polega?

Przede wszystkim rezygnujemy (całkowicie!) z soli, słodyczy i cukru. Skupiamy się głównie na chudym mięsie i rybach, produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach. Nic odkrywczego? Diabeł tkwi w szczegółach. Zakazane są głódówki, czy spożywanie jedzenia, które nam po prostu nie smakuje. Co ciekawe, nie musimy całkowicie ograniczać każdej grupy żywności. Badania pokazują, że już dwa tygodnie odpowiednio zmodyfikowanego żywienia obniża cholesterol i ciśnienie! Podobno dieta chroni też przed zachorowaniem na nowotwory, osteoporozę, cukrzycę, choroby serca, a nawet udarem mózgu. Same plusy!

Dieta DASH - co jeść?

Teoria teorią, ale pora przejść do konkretów. Co można spożywać w diecie DASH? Podstawą są: pieczywo, ryż brązowy, makaron razowy (to świetne źródło błonnika). Ta baza powinna znaleźć się w każdym posiłku. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo ważne są owoce i warzywa. Według zasad DASH Diet powinno się je spożywać nawet 4-5 razy dziennie. Uwaga! Trzeba wybierać produkty z jak najmniejszą ilością sodu, czyli np. bakłażan, groszek zielony, papryka zielona, szczypiorek, szparagi, cukinia, dynia, papryka czerwona, sałata, ananas, arbuz, banan, czarne jagody, mandarynki, morele, nektarynki, poziomki, truskawki, agrest, czereśnie, grejpfruty, jabłka, maliny, porzeczki czarne i czerwone, brzoskwinie, pomarańcze, wiśnie, kiwi oraz cytryna. Zaleca się także chudy nabiał (naturalne jogurty, kefiry, maślanki z 1 proc. zawartością tłuszczu), 2-3 razy dziennie. Połącz przyjemne z pożytecznym i do jogurtu dodaj ulubiony owoc.

Wybieramy przede wszystkim chude mięso (drób) oraz ryby morskie (źródło białka, witamin z grupy B, cynku i żelaza). Uwaga! Tych produktów nie jemy więcej niż dwa razy dziennie. Pięć razy w tygodniu możemy zjeść garść orzechów lub roślin strączkowych (bób, ciecierzyca, fasolka)

A teraz lista ograniczeń. Tego staramy się nie jeść lub nie pić: masło, śmietana, tłuste mięsa, smalec, białe pieczywo, ciastka, przekąski słone, produkty przetworzone, czerwone mięso, napoje kolorowe, alkohol. Dopuszczalne są: oleje, dobrej jakości margaryny, łyżeczka cukru (nie więcej!), dżemy, galaretki własnej produkcji. Dziennie przyjmujemy od 1600 to 3100 kalorii (w zależności od potrzeb).

I na koniec, wypijaj co najmniej 1,5 litra wody dziennie!