Marc Chagall, uważany za jednego z najważniejszych twórców awangardowych XX wieku, pozostaje do dziś, także w powszechnej świadomości, jednym z najlepiej rozpoznawalnych artystów. Jego nastrojowe obrazy, grafiki, ilustracje czy projekty scenografii są ozdobą i dumą wielu kolekcji muzealnych oraz prywatnych.

W ostatnich latach na świecie odbyły się liczne pokazy prac artysty. W lipcu 2016 roku również Wrocław dołączył do grona miast prezentujących jego twórczość. Na wystawie „Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy” w Muzeum Miejskimi Wrocławia pokazanych zostanie prawie 60 grafik, w tym kilkanaście kolorowych litografii autorstwa Marca Chagalla.

Uzupełnieniem dla nich będą prace klasyków sztuki awangardowej XX wieku: Georgesa Braque, Alexandra Caldera, Alberto Giacomettiego, Fernanda Legera, Andree Massona, Henri Matissea, Joana Miró, Pabla Picassa, Raoula Ubaca i innych.

Jest to zbiór szczególny, bowiem w całości pochodzi on z założonego w 1997 roku Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi. Jego pokaz w Europejskiej Stolicy Kultury będzie pierwszą prezentacją tej kolekcji w Polsce.


Chagall, przyszedł na świat w 1887 roku w Łoźnie koło Witebska. Później los rzucał go po różnych krajach: uczył się w Petersburgu, mieszkał we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Mimo dzielącej go od swego kraju odległości, do końca życia nosił w sercu swój własny Witebsk, który nieustannie pojawiał się w jego dziełach. Twórczość artysty ukształtowało przede wszystkim jego pochodzenie, zarówno w sensie etnicznym jak i geograficznym. Balansował jednocześnie na dwóch biegunach, malował codzienność małego żydowskiego miasteczka na wschodzie Europy, posługując się nowoczesną, uniwersalną formą artystyczną. Czerpał inspirację ze swoich wspomnień oraz modernistycznych nurtów sztuki m.in.: ekspresjonizmu, orfizmu, fowizmu, surrealizmu, kubizmu, z którymi zetkną się już podczas pierwszego pobytu w Paryżu w 1911 roku. Zamieszkał wówczas w słynnym „Ulu”, kompleksie złożony z ponad stu 140 pracowni, utworzonym przez mecenasa sztuki i rzeźbiarza, Alfreda Boucher. Studia wynajmowali tam m.in.: Modigliani, Léger, Brâncuși, Apollinaire, Lipschitz, Soutine, Zadkine, Archipenko, Jacob. W tym doborowym towarzystwie Chagall znalazł się w samym centrum eksperymentów nowej sztuki, stając się czołową postacią rodziny artystów nowoczesnych, którzy zbudowali sztukę i styl wieku XX. W 1937 roku otrzymał francuskie obywatelstwo. Malarz zmarł 28 marca 1985 w Saint-Paul-de-Vence we Francji.
Na wystawie pokazany zostanie również film dokumentalny „Mistrzowie Sztuki nowoczesnej. Marc Chagall” oraz animacja „Świat wyobraźni Marca Chagalla”, która zabierze widzów w podróż po obrazach tego artysty.

Wystawę można zwiedzać do 31 sierpnia w budynku Pałacu Królewskiego, przy ulicy Kazimierza Wielkiego 35.

GALERIA >>>