Jesień to idealny czas na wdrożenie w życie duńskiego "hygge". Możemy zrobić to za pomocą dodatków do wnętrz, które "ocieplą" atmosferę w naszym domu (inspiracje >>), lub słodkim wypiekom poprawiającym humor (10 hygge przepisów >>). Gruby sweter, kuchnia pachnąca cynamonem i czekolada w kubku to prosty sposób na osiągnięcie szczęścia w szary dzień. Jeśli jednak szukacie klucza do szczęścia, który sprawdzi się przez cały rok, polecamy wam fiński "lagom". To najmodniejszy trend tego roku polegający na osiąganiu spełnienia przez minimalizm i obcowanie z naturą (przeczytaj >>). A gdy nawet to nie zadziała, warto poznać "ikigai" - teorię szczęścia Japończyków, która konkuruje ze skandynawską filozofią. 

Japończycy to bardzo pracowity naród, przyzwyczajony do szybkiego życia. Szczęście odnajdują więc nie w odpoczywaniu i hyggowej idei slow, a celu, który napędza do działania. To właśnie powód, dla jakiego warto wstać z łóżka każdego dnia, przyczynia się do osiągnięcia spełnienia. Samo "ikigai" oznacza "życie" (czyli "iki") oraz cel ("gai"). Azjatycka teoria szczęścia ma udporniać na choroby i być sposobem na długowieczność. Nawet badania naukowe potwierdziły jej skuteczność. Dowiedziono, że utrata celu ma zły wpływ na ludzi. Za przykład podano emerytów, którzy po odejściu z pracy tracą motywację do działania i stają się bardziej podatni na choroby. 

Dodatkowo, ikigai wzmacnia więzi międzyludzkie. Według teorii polepszenie relacji z otoczeniem ma duży wpływ na wewnętrzny spokój i odczuwanie szczęścia. 

 Kiedy wchodzimy w ten stan, tracimy poczucie czasu. Czy byłeś kiedyś tak pochłonięty jakimś zadaniem, że zapomniałeś o jedzeniu i piciu? Co to była za czynność? Przyjrzyj się podobnym momentom, to właśnie w nich może być osadzone twoje ikigai. Znajduje się ono gdzieś pomiędzy tym, w czym jesteś dobry i tym, co lubisz robić – wyjaśnia Hector Garcia, współautor książki o teorii ikigai.

Jak rozpocząć życie według ikigai? Na początek warto zadać sobie pytanie o swoje największe marzenie i możliwości jego realizacji. Warto też pytać siebie w ciągu dnia, w trakcie wykonywania różnych czynności, dlaczego to robimy i jaki jest tego cel. Poczucie misji sprawi, że chętniej wykonamy nawet tak zwykłą czynność, jak zmywanie naczyń. Ikigai mówi też, że lepiej porzucić rzeczy, w których jesteśmy słabi i skupić się na naszych mocnych stronach. To pozwoli doskonalić nasze umiejętności i stać się np. lepszym pracownikiem, lub rozwinąć hobby sprawiające satysfakcję.