1. Określ swoje cele: Oceń swój aktualny stan zdrowia, kondycję, sprawność oraz słabe i mocne strony. Potem wyznacz cele realne, ale ambitne. Nie bój sie zawiesić poprzeczki nieco wyżej.

2. Realizuj plan treningowy: Nie musisz mieć osobistego trenera ani korzystać z programów naszpikowanych niezrozumiałą terminologią. Warto jednak, abyś stworzyła plan, który będzie zakładać stopniową poprawę kondycji. Pamiętaj, systematyczność to podstawa.

3. Każda motywacja jest dobra: Jeśli masz kłopoty z motywacją, zapisz się na pierwszy w życiu bieg na dystansie 5 km, a na treningi umawiaj się z grupą znajomych. Często zobowiązania wobec innych pomagają, gdy twoja wola słabnie.

4. Zacznij spokojnie: Jeśli nigdy wcześniej nie biegałaś, zacznij od marszobiegów dwa-trzy razy w tygodniu. Pokonuj odcinki wolnym biegiem i przedzielaj je przerwami w marszu (np. osiem razy po dwie minuty wolnego biegu, a między nimi dwie minuty marszu). Wykonuj też ćwiczenia wzmacniające – 10 minut co drugi dzień jest lepsze niż 30 minut raz w tygodniu.

5. Nie zapominaj o regeneracji: Wykonuj kilka ćwiczeń rozciągających po wstępnej fazie rozgrzewki i po zakończeniu każdego treningu. Zmniejszysz ryzyko kontuzji. Po treningu nie unikaj węglowodanów i pamiętaj o nawodnieniu. Nie bądź zbyt ambitna. Rób jeden-dwa dni odstępu miedzy treningami.

 

Kuba Wiśniewski jest wyczynowym długodystansowcem z ponad 20-letnim doświadczeniem i ponad 70 tysiącami pokonanych kilometrów w nogach. W czasie swojej kariery sportowej na bieżni zdobywał medale Mistrzostw Polski i jako specjalista dystansu 3000 m z przeszkodami był członkiem kadry narodowej. Dystans 10 km pokonuje w mniej niż 30 minut... W zeszłym roku rozpoczął przygodę z biegami ultra wygrywając prestiżowy Bieg Rzeźnika (nowy rekord trasy). Na co dzień ma agencję PR i pracuje jako dziennikarz sportowy.

Od wielu lat prowadzi treningi amatorów i wyczynowców jako ekspert Nike. Jest też współorganizatorem imprez biegowych oraz obozów Tatra Running.