"Ulica Sezamkowa" kojarzy się z dzieciństwem niejednej osobie. Amerykański program edukacyjny powstał w 1969 roku i od lat jest wzorem dla twórców programów tego typu. Telewizyjne show emitowane było w wielku krajach, także w Polsce (w drugiej połowie lat 90. pojawiła się także polska wersja ze smokiem Bazylim i owieczką Beatą). To również rekordzista jeśli chodzi o ilość zdobytych nagród. "Ulica Sezamknowa" ma na swoim koncie 167 statuetek Emmy oraz osiem Grammy. Co więcej, słynne muppety autorstwa Jima Hensona stały się ikonami popkultury. Kermit, Elmo, Ciasteczkowy Potwór, Wielki Ptak - nie wyobrażamy sobie bez nich "Ulicy Sezamkowej". Teraz do tego grona dołączyła kolejna lalka o imieniu Julia. 

Żółta marionetka z pomaraqńczowymi włosami tworzy kolejny rozdział na "Ulicy Sezmakowej". Julia jest pierwszym muppetem z autyzmem. Czteroletnia dziewczynka pojawiła się po raz pierwszy na warsztatach i w książkach cyfrowych o nazwie "Sesame Street and Autism: See Amazing in All Children" (2015 rok), które miały na celu pokazanie "charakterystycznych cech dla osób z autyzmem". Ze względu na pozytywne przyjęcie, twórcy programu postanowili ją włączyć do telewizyjnego show. Choć odcinek został nagrany w kwietniu 2016 roku, jego premiera odbyła się kilka dni temu w słynnym programie "60 Minutes". Całość zostanie wyemitowana 10 kwietnia na kanałach PBS oraz HBO ("Ulica Sezamkowa" od stycznia zeszłego roku pojawia się na płatnym kanale). Wtedy Julia oficjalnie pozna Wielkiego Ptaka. Bohater będzie chciał się przedstawić nowej bohaterce, ale ona go zignoruje. Wielki Ptak będzie zmartwiony zachowaniem Julii, ale pozostałe muppety wyjaśnią mu, że "ona po prostu robi rzeczy po swojemu".

Through Julia, we aim to show that all kids are amazing, and that all kids can be friends. #SeeAmazing

Post udostępniony przez Sesame Street (@sesamestreet)

Muppeta "ożywiła" Stacey Gordon (kobieta wychowuje syna autyzmem). To nie pierwszy raz, gdy "Ulica Sezamkowa" podejmuje temat tolerancji i różnorodności. W 2016 roku wśród bohaterów programu pojawiła się Zari, afgańska dziewczynka z chustą na głowie. Julia ma natomiast oswoić dzieci z tym zaburzeniem naurologicznym charakteryzującym się "zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych."