Właśnie ogłoszono finalistów Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej imienia Miesa van der Rohe. Ten konkurs jest mniej więcej tym dla branży architektonicznej co Oskary dla filmowej, a organizuje się go od 1988 roku. Nagroda jest wręczana co dwa lata. Tym bardziej cieszy nas fakt, że w tym roku w ścisłym finale znalazł się budynek Muzeum Katyńskiego w Warszawie autorstwa pracowni BBGK Architekci (Jan Belina-Brzozowski i Konrad Grabowiecki). Gmach wpisuje się w zabytkową przestrzeń warszawskiej cytadeli. Wybarwiony na rudo beton harmonizuje z ceglanymi murami kaponiery. Przypominamy, że Muzeum Katyńskie zostało otwarte w 2015 roku.
Pozostali finaliści to:

deFlat Kleiburg w Amsterdamie projektu NL Architects i XVW architectuur,

Kannikegården w Ribe w Danii projektu Lundgaard&Tranberg Architects,

Ely Court w Londynie projektu Alison Brooks Architects,

Rivesaltes Memorial Museum we Francji projektu Rudy’ego Ricciottiego.

Anna Ramos, dyrektor Fundacji Mies van der Rohe tak mówi o wyborze jury: „Wybrane przez jury prace czynią z nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe strategiczny element w promowaniu badań, debat oraz rozpowszechnianiu wiedzy na temat architektury współczesnej w Europie. Zagadnienia, takie jak zakwaterowanie zbiorowe, złożoność europejskiego miasta — zarówno współczesna, jak i historyczna — oraz zdolność architektury do tworzenia symbolicznych przestrzeni, otwierają nam możliwość obszerniejszej debaty na temat prac finałowych, wychodzącej poza kręgi architektury, ponieważ odpowiadają one na obawy dzisiejszego europejskiego społeczeństwa”.

Jury osobiście odwiedzi 5 finałowych budowli w kwietniu. Natomiast 16 maja ogłoszony będzie zwycięzca nagrody głównej oraz laureat nagrody specjalnej dla najlepszego młodego architekta. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 26 maja 2017 roku w pawilonie barcelońskim, zaprojektowanym przez Miesa van der Rohe. W tym dniu odbędą się także liczne wykłady i debaty, otwarcie wystawy oraz raut. Jedną z nowości tegorocznej edycji konkursu jest to, że w dniach 20-28 maja finałowe obiekty zostaną otwarte do zwiedzania. Będzie zatem można zobaczyć budowle, ale także poznać architektów oraz inne osoby zaangażowane w organizację konkursu. My oczywiście mocno trzymamy kciuki za polski projekt.