Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest pierwszym od blisko 40 lat wybudowanym w Polsce obiektem teatru dramatycznego. Gmach zaprojektował światowej sławy wenecki architekt - Renato Rizziktóry drewniane wnętrze umieścił w ciężkiej ceglanej bryle. Miał w ten sposób nawiązywać do pierwszego teatru w Polsce, który istniał w XVII wieku. Użycie ciemnej cegły to z kolei odwołanie się do ceglanej architektury Gdańska. Tworząc swój projekt, Rizzi chciał, żeby dzięki czarnym elewacjom teatr po otwarciu dachu przypominał kolumnę światła. Ważny był kontrast pomiędzy rozświetloną przestrzenią wewnątrz a dość posępnymi po zmroku murami.

Mimo że oficjalne otwarcie teatru odbyło się we wrześniu 2014 roku, nie wszystkie planowane pomieszczenia zostały oddane do użytku publicznego. Właśnie zakończony został kolejny etap prac, podczas których udało się zaaranżować wnętrza dwóch istotnych pomieszczeń: klubokawiarni i bufetu. Za projekt tych przestrzeni odpowiedzialna jest architekt Marta Koniczuk. Dobierając wyposażenie wnętrz, zdecydowała się ona postawić na polskie wzornictwo.

Klubokawiarnia miała nawiązywać do scenografii teatralnych i kontekstu renesansowego Gdańska. Otwory w stropie zostały wykorzystane do podwieszenia lin. Zmultiplikowane piony sznurów, widoczne na każdym piętrze teatru, przywodzą na myśl teatralną sznurownię. Uwagę zwracają zarówno przeskalowane formy lamp, które kojarzą się z elżbietańskimi konstrukcjami sukien, jak i stalowy bar wykonany przez Mariusza Burdeka.

Projektując bufet dla aktorów, Marta Koniczuk pragnęła stworzyć wnętrze spójne z charakterem bryły teatru. Inspiracją w tym przypadku były woluminy sztuk teatralnych: faktura papieru oraz subtelna elegancja kompozycji bieli z czernią. Graficzne znaki na ścianach pomieszczenia to projekt Michała Pecko.

Meble do tej realizacji ( m.in. krzesła i hokery Fameg, folele Mula marki Noti, czy sofa Ohio marki Sits) projektantka znalazła w showroomie Euforma, pierwszym w Polsce tego typu miejscu z kompleksową ofertą mebli, oświetlenia oraz dodatków do wnętrz pochodzącą wyłącznie od najlepszych polskich producentów.  Z całą pewnością podkreśliło to wyjątkowy charakter miejsca, o którym jego architekt mówi, że to "...budynek, który można wypełnić ideą, na chwilę zapomnieć o Facebooku i zauważyć gwiazdy” . 

GALERIA >>>

tekst : Anna Chwalińska