Od wczoraj, w Sztokholmie trwa jedna z najważniejszych europejskich imprez poświęconych współczesnemu wzornictwu Stockholm Furniture Fair. W jednej ze specjalnych targowych stref Greenhouse, prezentowana jest polska wystawa Miasto i Las.

To  ważny społecznie projekt, który przedstawia prace nowej generacji polskich projektantów, którzy zaproponowali własne, kreatywnwe rozwiązania dla przyrody i urbanistyki.  Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki. Projektanci stworzyli budki lęgowe dla zwierząt. Wybór poparty był ich własnymi doświadczeniami, a także obawami związanymi ze zmianami zachodzącymi w otaczającym ich środowisku. Budki prezentowane na wystawie dedykowane są różnym gatunkom ptaków, np. jerzykom, które rezydują na ścianie obok pracowni projektantów, czy też jeżom zamieszkujących ich dzielnicę. Demonstrują bardzo świadome podejście, wykorzystujące naturalny system obrony przeciwko szkodnikom, pokazują fascynację nietoperzami, czy zainteresowanie owadami.

Przez wszystkie obiekty prezentowane na wystawie przemawia wielka chęć pogodzenia życia w mieście z byciem blisko natury. Na wystawie prezentowane będą zarówno nowe, jak i istniejące projekty stworzone przez : Agnieszkę Bar, Annę Szuflicką, Annę Łoskiewicz-Zakrzewską, Zofię Strumiłło-Sukiennik, Krzysztofa Benke, Tomasza Korzewskiego z Beza Project, Asię Piaścik z Dingflux, Martę Niemywską-Grynasz, Dawida Grynasza i Małgorzatę Ćwiek z Grynasz Studio, Monikę Brauntsch z Kafti, Ewę Bochen i Macieja Jelskiego z Kosmos Project, Agatę Kulik-Pomorską i  Pawła Pomorskiego z  Malafor, Marcina Pogorzelskiego z Mapog, a także  Lilianą Krzycką i Rafała Pieszko z Menthol Architects.

Kuratorem wystawy zrealizowanej we współpracy Instytutem Adama Mickiewicza w Poznaniu jest Ewa Solarz, a można ja oglądać do końca trwania targów, czyli 11 lutego 2017 r.

 GALERIA >>>

opracowanie: Anna Chwalińska