Odkąd kilka lat temu Adam Ankiewicz startował w  konkursie "Młodzi na Start", organizowanym przez redakcję ELLE Decoration, bacznie obserwujemy jego karierę.  Tym bardziej cieszy nas jego kolejny sukces. Kafle MEWA, które zaprojektował,  zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie zdobywając nagrodę Silver A’ Design Award w kategorii „Building Materials, Construction Components, Structures & Systems Design” przyznaną przez International Design Academy.  

Jury A' Design Award & Competition, składa się z międzynarodowych, wpływowych dziennikarzy branżowych, projektantów, wiodących naukowców i wybitnych przedsiębiorców, a sam konkurs to jedne z najbardziej wpływowych i najważniejszych nagród w dziedzinie designu, prezentowane każdego roku we Włoszech.

Kafle MEWA to efektowne wzornictwo i unikalna technologia. Aby ją opracować, Adam Ankiewicz zrezygnował z pracy architekta w biurze projektowym i poświęcił sie całkowicie zgłębianiu zagadnień z zakresu technologii betonu.

Inspiracją do powstania kafli MEWA,  były klasyczne, ręcznie produkowane kafle cementowe. Nie tak dawno, bo jeszcze na początku XX w. dominowały one wśród materiałów do zdobienia posadzek i ścian.  Stały się pretekstem do postawienia pytania: czy możliwe jest stworzenie kafli łączących tradycyjną jakość i wyjątkowość ręcznej produkcji oraz współczesne wzory i kształty, a przede wszystkim innowacyjną technologię produkcji? Okazało się, że jak najbardziej tak!

Wszystkie kafle powstają w procesie wyrobu ręcznego, co sprawia, że każda sztuka jest unikalna. Pozwala to na nadanie kreowanemu przedmiotowi indywidualnych cech, jednocześnie podtrzymując tradycję oddalania ornamentyki od produkcji przemysłowej, sytuując ją bliżej rzemiosła artystycznego i sztuk pięknych.

Wyjątkowy materiał, z którego wykonane są kafle MEWA cechuje innowacyjność receptur. Do produkcji wykorzystywane są surowce najwyższej jakości, które nie są stosowane przy tworzeniu tego typu produktów (między innymi z powodów wysokich kosztów). Dzięki temu uzyskano produkt, który cechuje bardzo wysoka wytrzymałość i bardzo niska nasiąkliwość.

Kształt MEWY inspirowany jest prostą, papierową układanką, ale uzyskanie go poprzedzają żmudne, skomplikowane procesy. Zarówno pomysł jak i wykonanie są na światowym poziomie. Jesteśmy przekonani, że że włoska nagroda to dopiero poczatek!

opracowanie: Anna Chwalińska