Haulternative: co to jest?

O ile czym są klasyczne haule zakupowe słyszeli chyba wszyscy (kupowanie nowych ubrań i chwalenie się nimi w internecie, np. w postaci wideo), o tyle nowy trend w modzie może być dla wielu z Was sporym zaskoczeniem. Chociaż właściwie nie powinien być, bo haulternative można potraktować jako naturalny kierunek branży w sytuacji, gdy coraz więcej mówi się o modzie odpowiedzialnej i poddaje krytyce zjawisko nabywania ubrań jednorazowo, w niektórych sytuacjach tylko po to, by umieścić zdjęcie na Instagramie. Poza tym echo katastrofy budowlana w Szabharze wciąż jest aktualne: w kwietniu 2013 roku zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek na terenie Rana Plaza, w którym mieściło się kilka fabryk odzieży z kategorii fast fashion. W tragedii zginęło ponad tysiąc osób, a wśród nich przeważały szwaczki. Świat wstrzymał wtedy oddech, a ludzie zaczęli się powoli zastanawiać, czy rzeczywiście potrzebujemy tylu ubrań, żeby trzeba było nielegalnie dobudowywać piętra, łamać prawa pracownicze i przepisy BHP oraz co można w tej kwestii zdziałać.

Jedną z organizacji powstałych po katastrofie w Rana Plaza jest właśnie Fashion Revolution, która co roku organizuje Fashion Revolution Week i zachęca konsumentów do pytania marek modowych "Kto zrobił moje ubranie?".

Teraz na popularności zdobywa ich inna inicjatywa, którą jest wspomniany wcześniej haulternative. O co chodzi w tej akcji? O to, żeby spojrzeć łaskawiej na swoją szafę, znaleźć nowe pomysły na stare ubrania i kupować mniej, a następnie pochwalić się tym w internecie (w końcu haul do tego zobowiązuje!). Zachęca to do upcyklingu i szukania perełek w sklepach vintage, podobnie jak zrobili to vlogerzy zaproszeni przez Fashion Revolution. Swoje haulternative na przestrzeni ostatnich kilku lat przygotowali już między innymi Noodlerella, Grav3yardgirl, CutiePieMarzia i Maddu. Jeśli również chcecie się przyłączyć, przygotujcie film lub post o Waszym ekologicznym haulu i opublikujcie go pod hasztagiem #haulternative2019 specjalnie Fashion Revolution Week, który potrwa w tym roku od 22 do 28 kwietnia. Następnie spróbujcie na stałe wprowadzić u siebie wszystko, czego nauczy Was akcja haulternative. 

Czytaj: Powstal pierwszy Wegański Tydzień Mody>>

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fashion Revolution (@fash_rev) Gru 31, 2018 o 7:20 PST

Haulternative - zasady

Do wyboru macie kilka rodzajów haulternative: Love story (wracanie do starych ubrań i docenianie ich na nowo), Broken but beautiful (noszenie rzeczy, które są już lekko zniszczone i opowiadanie ich historii), Fashion fix (kreatywne naprawianie ubrań), second hand (kupowanie w sklepach z używaną odzieżą), Swap (wymiana), DIY (samodzielne wykonywanie i przerabianie ubrań), Slow (mniej ubrań lepszej jakości) i Ethical (kupowanie marek, które są transparentne i odpowiedzialne).

Dodatkowym elementem takiego posta może być przedstawienie faktów dotyczących wpływu mody na środowisko, wyjaśnienie innym idei całej akcji i opowieść o tym, dlaczego postanowiło się do niej przyłączyć. Fashion Revolution umieściła na swojej stronie obszerny poradnik, z którego nie tylko można dowiedzieć się więcej o haulternative, ale też poznać statystyki dotyczące tego, co możemy jeszcze w modzie zmienić.