Produkty ekologiczne z recyklingu

Moda na bycie eko rośnie w siłę. Projektanci tworzący w imię tej idei powoli przestają należeć do niszy, a w sieciówkach już nie trudno o ubrania z bawełny organicznej, będące lepszym etycznie wyborem. Coraz częściej zwracamy uwagę na metki z odpowiednim certyfikatem. Za to los pracowników wielkich szwalni odzieżowych, czy niehumanitarne traktowanie zwierząt przestały być nam obojętne. Z kolei rzeczy noszące etykietkę fair trade już nie kojarzą się, jak kiedyś, ze strojami występującymi w kolorach ziemi. Co z recyklingiem? Ten pozytywny nawyk na dobre zagościł w polityce wielu marek! Korzystają z niego twórcy mody zgodnej z naturą, a nawet znane giganty kosmetyczne. Począwszy od MAC Cosmetics, które w zamian za oddanie zużytych produktów oferuje szminkę w ulubionym kolorze, po organiczne kosmetyki Kevin Murphy - ich opakowania można wtórnie wykorzystać jako efektowne doniczki na kwiaty. 

Jaką rolę recykling odgrywa w świecie mody? H&M już od kilku lat udowadnia, że z jego udziałem można stworzyć nawet ekskluzywne kreacje, czy ubrania na co dzień zgodne z najnowszymi trendami. Szwedzka marka co sezon przedstawia swoje eko propozycje w poświęconej etycznej modzie linii Conscious, którą promują czynni aktywiści (np. M.I.A, czy Olivia Wilde). Do znanych zwolenników tworzenia odzieży z materiałów z recyklingu należy również Stella McCartney, która wykorzystuje wtórny poliester w kolekcjach sportowych dla adidas. W tyle nie pozostaje Quicksilver, mający na koncie kultowy już model surfurskich szortów wykonanych z przetworzonego plastiku. Dołącza do nich lansująca najgorętsze trendy marka Reformation, która swoje kolekcje w całości podporządkowuje zasadom przyjaznym środowisku. 

Czym jeszcze zaskakują produkty z recyklingu? Śmiało można zastąpić nimi skórzane akcesoria! W tworzeniu eleganckich toreb i plecaków z przekształconych materiałów specjalizuje się marka Matt & Nat. Angielski brand w swoich projektach wykorzystuje wtórnie opony rowerowe, plastikowe butelki, nylon, tekturę, korek, gumę. Z kolei już w tym roku do łask powraca kultowy model plecaka szwedzkiej marki Kånken, w wersji eko - z materiału w 100% wtórnego pochodzenia. Ciekawy pomysł proponuje również polska marka URCHYNN, kreatywnie wykorzystująca stare skóry naturalne. Bowiem moda vintage to przyszłość przemysłu modowego! Ekologiczną opcją są również roślinne materiały, jak skóra z ananasa (opatentowana jako Pinatex), czy łupiny kokosa połączone z poliestrem (Cocotex), z których śmiało można wykonać etyczną, oryginalną odzież - bez szkody dla ekosystemu.

Ekologiczne marki tworzące z recyklingu - GALERIA >>

Tekst: Zuzanna Ludwig / Green City Life